Intel i TSMC upatrzyli sobie ten sam europejski kraj do budowy nowych fabryk

Intel i TSMC upatrzyli sobie ten sam europejski kraj do budowy nowych fabryk

Intel i TSMC rzekomo przyglądają się jednemu krajowu jako lokalizacji  dla nowych fabryk.  Firmy zmieniły zdanie o niekorzystnym rynku europejskim dzięki ustawie EU Chip Act.

Intel zapowiada ogromne inwestycje, które pozwolą mu dogonić, a nawet przegonić TSMC i stając się liderem w branży produkcji półprzewodników. TSMC nie zamierza jednak łatwo się poddawać i również szykuje się do  nowych inwestycji, a obaj giganci przyglądają się temu samemu państwu, jaki miejscu na nowe fabryki. Zarówno Intel, jak i TSMC prześcigają się w zapowiedziach budowy nowych fabryk. Dotąd obaj giganci byli zgodni, że Europa nie jest szczególnie interesującym rynkiem dla nowych fabryk, ale wydaje się, że nadchodząca ustawa EU Chip Act zmieniła ich zdanie, bo mogą liczyć na znaczne dofinansowania od Unii. Obie firmy upatrzyły sobie Niemcy jako potencjalną lokalizację nowych fabryk.

Intel i TSMC planują nowe fabryki, które pomogą zażegnać braki na rynku, a także w przypadku Intela, uniezależnić branżę od Tajwanu.

Intel zobowiązał się do inwestycji w Europie na kwotę do 80 miliardów euro i planuje wybudować aż 8 fabryk. Nie jest jasne, czy obejmuje to obecne inwestycje w Irlandii, gdzie Intel zainwestował już ponad 6 miliardów euro w ciągu ostatnich kilku lat. TSMC nie składało żadnych  obietnic, ale zgodnie z doniesieniami z Tajwanu firma prowadzi wstępne rozmowy z rządem niemieckim. Nieoficjalnie mówi się, że Intel wkrótce ogłosi  (prawdopodobnie jeszcze przed świętami), gdzie planuje zbudować kolejną placówkę w Europie. Oprócz Niemiec, w grze są Włochy i Francja.

Poza Europą Intel wybuduje nową fabrykę również w Malezji. Malezyjski Urząd ds. Rozwoju Inwestycji stwierdził w oświadczeniu dla mediów, że Intel zainwestuje 7 mld USD w obiekt na wyspie Penang. Nie są znane jednak konkretne plany związane z placówką. Producent procesorów Core chce również rozbudowywać fabryki w USA, jednak najpierw próbuje uzyskać dofinansowania od rządu, argumentując, że podobne  dotacje otrzymują Samsung i TSMC w swoich krajach.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel i TSMC upatrzyli sobie ten sam europejski kraj do budowy nowych fabryk

 0