Intel ma już dyski SSD PCIe 4.0. Do testów potrzebne są procesory... AMD!

Intel ma już dyski SSD PCIe 4.0. Do testów potrzebne są procesory... AMD!

Opublikowany zapewne przez nieuwagę tweet ujawnił, że dyski SSD Optane 3D XPoint drugiej generacji są wysyłane w formie próbek dla programistów, z nową flagową funkcją: obsługą PCIe 4.0. W tym momencie powinna się wszystkim zapalić żarówka na głową - Intel i PCIe 4.0? Właśnie tu pojawia się problem. Intel nie posiada żadnych procesorów z obsługą PCIe 4.0. Może AMD im kilka pożyczy? Cóż za ironia... AMD jako pierwsze wprowadziło wsparcie dla PCIe 4.0 wraz z premierą trzeciej generacji procesorów Ryzen. O ile te ulepszenia w stosunku do PCIe 3.0 Intela były natury czysto akademickiej, to mnóstwo dysków SSD PCIe 4.0 zostało już wydanych z prędkościami prawie dwukrotnie szybszymi niż poprzednie generacje. Dział procesorów Intela mógł nie postrzegać tego jako wielkiej sprawy, ale najwyraźniej ich podział pamięci tak.

Intel ma własne prototypy dysków SSD PCIe 4.0, które może wysłać programistom na testy. Aby jednak w pełni skorzystać z możliwości nowego sprzętu, trzeba się zaopatrzyć w procesor konkurencji, bo jak wiadomo Intel wciąż nie wspiera PCIe 4.0 w swoich procesorach.

Frank Ober, inżynier z Intela napisał na Twitterze, że producent jest skłonny wysyłać dyski SSD PCIe 4.0 do programistów, jednak będą oni potrzebować procesorów wspierających PCIe 4.0, aby w pełni z nich skorzystać. We wrześniu Intel potwierdził rozwój dysków SSD Alder Stream, aktualizacji swoich dysków Optane, które będą korzystały z technologii 3D XPoint drugiej generacji. 3D XPoint jest często sprzedawany jako pośrednik dla pamięci RAM i pamięci masowej. Jest o wiele tańszy w przeliczeniu na gigabajt niż pamięć systemowa z podobnym opóźnieniem, ale jego prędkości podobne do SSD oznaczają, że tak naprawdę nie może zastąpić pamięci RAM.

Kolejna generacja XPoint skupia się na poprawie szybkości. Ale jeśli Intel chce podwoić prędkości lub, podobnie jak Micron, potroić je, będą potrzebować dwa razy więcej linii PCIe (czego nikt by nie chciał) lub uaktualnić do PCIe 4.0, która ma dwukrotnie większą przepustowość w porównaniu do PCIe 3.0. Intel panował zaoferować obsługę PCIe 4.0 w nowej architekturze opartej o 10 nm, ale zmuszeni byli to opóźniać przez lata. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec 2020 roku, więc jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, możemy zobaczyć procesory Intel obsługujące PCIe 4.0 na początku 2021 roku. W międzyczasie programiści będą kupować procesory od AMD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel ma już dyski SSD PCIe 4.0. Do testów potrzebne są procesory... AMD!

 0