Intel może mieć problemy z zaspokojeniem popytu na CPU Rocket Lake. Spodziewajcie się wzrostu cen

Intel może mieć problemy z zaspokojeniem popytu na CPU Rocket Lake. Spodziewajcie się wzrostu cen

Dostępność sprzętu dla graczy od zeszłego roku jest bardzo utrudniona i choć tyczy się to głównie nowych kart graficznych i konsol, to jednak w nieco mniejszym stopniu także procesorów Ryzen 5000. Wygląda na to, że i fani Intela będą borykać się z podobnymi problemami, bo choć te produkowane są przez giganta z Santa Clara w jego własnych fabrykach (a nie przez TSMC, które ewidentnie nie nadąża z podażą), co dotychczas pozwalało mu na oferowanie wystarczającej ilości CPU w normalnych cenach, to jednak według najnowszych przecieków już wkrótce się to zmieni. Wynikać ma to z niedoborów substratów, co ma wpływ na całą branżę półprzewodników - w tym i działalność Intela.

Intel podobno w ciągu ostatniego tygodnia informował kluczowych partnerów o niedoborach substratów.

Intel zapomniał opublikować sterowniki graficzne dla procesorów Rocket Lake 11. generacji

Intel podobno w ciągu ostatniego tygodnia informował kluczowych partnerów o niedoborach substratów. Alokacje procesorów Rocket Lake w pierwszym kwartale są jednak całkiem dobre, więc procesory przez co najmniej kilka tygodni, jeśli nie dłużej, wciąż mają być dostępne w sugerowanej cenie detalicznej. Niestety, z powodu niedoborów substratu, dostępność Rocket Lake w drugim kwartale ma być już ograniczona. Intel koncentrować ma się przede wszystkim na wyższych/droższych modelach Core i9, co oznacza, że tańsze Core i7 i Core i5 będzie trudniej nabyć w normalnej cenie. Biorąc pod uwagę, że Intel jest w znacznie lepszej pozycji do zarządzania dostawami niż AMD, które korzysta z usług TSMC (to problemy nie tylko z brakami substratów, ale także wydajnością produkcyjną), spodziewamy się, że wszelkie podwyżki będą niższe niż w przypadku CPU Ryzen.

Zasadniczo oznacza to, że partnerzy Intela, w tym dystrybutorzy i sprzedawcy detaliczni, na starcie będą mieli przyzwoite zapasy procesorów Rocket Lake, które mogą wystarczyć na miesiąc lub dłużej. Wynika to z przydziału z pierwszym kwartale i części pierwotnego zamówienia. Alokacja w drugim kwartale to jednak inna historia, ponieważ Intel nie będzie w stanie dopasować początkowego wolumenu dla całej oferty, a biorąc pod uwagę, że nadal sprzedaje wszystko, co jest w stanie wyprodukować, będzie chciał najpierw skupić się na produktach o wyższej marży, co doprowadzi do podniesienia cen rynkowych. Ceny Core i9-11900K na Amazonie już sięgają 1100 USD. Intel zapytany wprost przez Wccftech o tę sprawę stwierdził, że popyt jest bardzo wysoki i choć spodziewają się, że podaż temu sprosta, to jednak przyznał, że braki w komponentach i substratach stanowią wyzwanie dla całej branży, w tym i dla nich. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel może mieć problemy z zaspokojeniem popytu na CPU Rocket Lake. Spodziewajcie się wzrostu cen

 0