Intel może oferować 6-rdzeniowe procesory w ramach serii Core i5

Intel może oferować 6-rdzeniowe procesory w ramach serii Core i5

Wygląda na to, że ożywienie rywalizacji na rynku procesorów spowodowane premierą układów Ryzen od AMD przełoży się na bardziej zdecydowane ruchy ze strony Intela. Tak przynajmniej wynika z najnowszych przecieków, które dostarczają ciekawych szczegółów na temat produktów z rodziny Coffee Lake.

Jak donosi bowiem Canard PC, niebieska ekipa szykować ma kilka 6-rdzeniowych modeli CPU ze swojej konsumenckiej rodziny procesorów. Topowym modelem ma być Core i7-8700K, który oferować powinien 6 rdzeni i 12 wątków pracujących z prędkością bazową 3,7 GHz oraz TDP na poziomie 95W. Porównywalny model AMD to Ryzen 5 1600X, który oferuje taką samą ilość rdzeni/wątków oraz TDP, ale jego taktowanie jest o 100 MHz niższe. Ciekawe jak wypadnie porównanie cen obu procesorów, ponieważ propozycja czerwonych kosztuje 249 USD i Intel może zostać zmuszony do bardziej agresywnej polityki cenowej swoich układów niż było to dotychczas.  Oczekiwać mamy również wariantu bez literki „K” w nazwie (Core i7-8700), który nie tylko nie będzie posiadał odblokowanego mnożnika, ale jego bazowa prędkość będzie wyraźnie niższa - 3,2 GHz.

Jeśli przecieki się potwierdzą, to nowe procesory Intela z rodziny Coffee Lake zapowiadają się naprawdę ciekawie i widać, że ożywienie konkurencji spowodowane pojawieniem się Ryzenów przynosi konsumentom wymierne korzyści

Najciekawszym elementem tego przecieku są chyba jednak informacje na temat serii Core i5, w ramach której otrzymać mamy dwa 6-rdzeniowe procesory - i5-8600K oraz i5-8400. Główna różnica w stosunku do Core i7 objawiać ma się brakiem wsparcia dla HyperThreadingu, co oznacza obecność 6 wątków. i5-8600K pracować ma z bazową prędkością 3,6 GHz, a pobór energii ma być tu taki sam jak w i7-8700K (95W), natomiast i5-8400 oferować ma bazową częstotliwość taktowania na poziomie 2,8 GHz i TDP wynoszące 65W. Nie wiemy jeszcze jak wyglądać będzie pozostała cześć oferty Coffee Lake dla komputerów stacjonarnych, ale spodziewać można się zwiększenia ilości rdzeni także w niższych modelach. Poza tym, pojawiają się też informacje na temat mobilnych 6-rdzeniowych układów bazujących na tej architekturze, ale z wyraźnie niższymi taktowaniem (ok. 2 GHz) i TDP 45W. Przecieki wskazują też na czterordzeniowe niskonapięciowe modele z serii U (28W).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel może oferować 6-rdzeniowe procesory w ramach serii Core i5

 0