Federalny sąd w Waco w Teksasie orzekł, że Intel musi zapłacić 2,18 miliarda dolarów odszkodowania firmie VLSI, zajmującej się projektowaniem półprzewodników, za naruszenie jej dwóch patentów. Odszkodowanie za jeden z patentów sięga 1,5 miliarda dolarów, podczas gdy za drugi jest to 675 milionów dolarów. To jednak nie koniec tej sprawy, ponieważ wciąż rozpatrywany jest szerszy wątek - VLSI pozwało Intela w kilku stanach (w Kalifornii, Delaware i Teksasie) o odszkodowania związane z sześcioma innymi domniemanymi naruszeniami ich patentów.
Federalny sąd orzekł, że Intel musi zapłacić 2,18 miliarda dolarów odszkodowania firmie VLSI za naruszenie jej dwóch patentów.
Ostatni formularz 10K (coroczny raport wymagany przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd) Intela zawiera pozew VLSI jako trwające spory sądowe. Gigant z Santa Clara ujawnia tu, że VLSI domaga się łącznie 7,1 miliarda dolarów odszkodowania za wszystkie osiem domniemanych naruszeń, wraz z przyszłymi tantiemami, honorariami prawników, kosztami i odsetkami. Intel szacuje, że łącznie wyniesie to do 11 miliardów dolarów. Niebiescy wydali klasyczne oświadczenie, odnosząc się do wyroku sądu w Waco: „Intel zdecydowanie nie zgadza się z dzisiejszym orzeczeniem sądu. Zamierzamy się odwołać i jesteśmy przekonani, że zwyciężymy”. Według Waco Tribune-Herald, jeden patent dotyczy oszczędzania energii przez komputer (konkretnie minimalnego napięcia pracy pamięci), a drugi zwiększenia szybkości procesora.
VLSI pierwotnie zakupiło omawiane patenty od NXP Semiconductors, które również otrzyma nieokreśloną część odszkodowania. Jednak patenty pochodzą od Freescale Semiconductor Inc. i SigmaTel Inc. - oba podmioty zostały zakupione przez NXP Semiconductors. Intel zaprzecza, że naruszył patenty i wraz z Apple wcześniej złożył pozew przeciwko firmie macierzystej VLSI, czyli Fortress, twierdząc, że ta bezprawnie zagregowała patenty. Prawnicy Intela tłumaczyli w końcowych argumentach, że VLSI nie ma żadnych produktów i że jego jedynym źródłem dochodów są procesy sądowe, co oczywiście sugeruje, że firma jest jedynie trollem patentowym. Odszkodowanie w wysokości 2,2 miliarda dolarów trudno uznać za niskie, ale Intel zgarnął 77,9 miliarda dolarów przychodu w 2020 roku, więc nie jest to kwota, która zachwieje działalnością przedsiębiorstwa. Jest ono jednak znacznie wyższe niż grzywna w wysokości 1,2 miliarda dolarów, którą Intel zapłacił dziesięć lat temu za postępowanie antymonopolowe przeciwko AMD, a firma nadal kwestionuje tę karę w sądzie.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel musi zapłacić VLSI 2,18 mld USD za naruszenie patentów