Intel ogłosił Aurora genAI - nowy model generatywnej AI, która ma zakasować ChatGPT

Intel ogłosił Aurora genAI - nowy model generatywnej AI, która ma zakasować ChatGPT

Wygląda na to, że każdy chce mieć teraz swoją generatywną AI pokroju GPT. Intel ogłosił właśnie Aurora genAI, zupełnie nowy generatywny model sztucznej inteligencji dla nauki.

Zapowiedziany przez Intela superkomputer Aurora o mocy 2 Exaflopsów to bestia, a system będzie używany do zasilania modelu sztucznej inteligencji Aurora genAI. Ogłoszona podczas ISC23 generatywna AI będzie trenowana w zakresie tekstu ogólnego, tekstów naukowych, danych naukowych i kodów związanych z domeną. Będzie to czysto naukowy generatywny model sztucznej inteligencji z potencjalnymi zastosowaniami w takich dziedzinach jak:

  • Biologia systemów
  • Badania nad rakiem
  • Nauka o klimacie
  • Kosmologia
  • Chemia i materiały polimerowe
  • Nauka

Podstawą modelu Intel Aurora genAI są Megatron i DeepSpeed. Co najważniejsze, docelowy rozmiar nowego modelu to 1 bilion parametrów. Tymczasem docelowy rozmiar bezpłatnych i publicznych wersji ChatGPT to zaledwie 175 milionów parametrów. To 5,7-krotnie więcej.

Podstawą modelu Intel Aurora genAI są Megatron i DeepSpeed. Co najważniejsze, docelowy rozmiar nowego modelu to 1 bilion parametrów.

„Projekt ma na celu wykorzystanie pełnego potencjału superkomputera Aurora do wytworzenia zasobów, które można wykorzystać do dalszej nauki w laboratoriach Departamentu Energii i we współpracy z innymi” — powiedział Rick Stevens, zastępca dyrektora laboratorium Argonne.

Powstałe modele (zawierające aż 1 bilion parametrów) będą wykorzystywane w różnych zastosowaniach naukowych, od projektowania cząsteczek i materiałów po syntezę wiedzy z milionów źródeł, aby sugerować nowe i interesujące eksperymenty z biologii systemowej, chemii polimerów i materiałów energetycznych, klimatologii i kosmologii. Model zostanie również wykorzystany do przyspieszenia identyfikacji procesów biologicznych związanych z rakiem i innymi chorobami oraz do sugerowania celów w opracowywaniu leków.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel ogłosił Aurora genAI - nowy model generatywnej AI, która ma zakasować ChatGPT

 0