Intel opóźnia wprowadzenie 7 nm do 2023 roku. Alder Lake 10 nm++ w 2021

Intel opóźnia wprowadzenie 7 nm do 2023 roku. Alder Lake 10 nm++ w 2021

Podczas najnowszego sprawozdania finansowego, Intel ujawnił swoje plany premiery pierwszych desktopowych procesorów wykonanych w procesie 10 nm, o nazwie kodowej Alder Lake. Nowe układy pojawią się w drugiej połowie 2021 roku. Producent jednocześnie oświadczył, że w przypadku produktów 7 nm nie da się uniknąć opóźnienia i wszystko zostanie przesunięte minimum o kolejne 6 miesięcy. Co więcej, Intel oznajmił, że uzysk 7 nm jest na poziomie, którego spodziewano się już 12 miesięcy temu, a wszystkiemu winien błąd w technologii, który wpływa na ilość wadliwych procesorów z wafla. 

Ze względu na problemy z uzyskiem i błędami w technologii, 7 nm układy Intela zostały przesunięte na początek 2023 roku.

Intel twierdzi, że błąd już został zidentyfikowany, w związku z czym opóźnienie wyniesie około pół roku. Oczywiście są to optymistyczne założenia, jednak realnie nowe procesory pojawią się raczej w 2023 roku, a nie pod koniec 2022. Intel potwierdził jednocześnie, że linia procesorów Intel Alder Lake będzie oparta na zupełnie nowym procesie 10 nm. Producent oświadczył, że trzecia iteracja litografii 10 nm, której oznaczenie to 10 nm++ będzie już na tyle opracowana i wydajna, by pojawić się w desktopach. Układy Alder Lake spodziewane są w drugiej połowie 2021 roku i zastąpią procesory Rocket Lake 11. generacji, które mają pojawić się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Alder Lake będzie pierwszą rodziną procesorów Intela, która wprowadzi rdzenie big.Little do komputerów stacjonarnych.

W drugiej połowie 2021 roku Intel spodziewa się dostarczyć nową linię procesorów konsumenckich (o nazwie kodowej "Alder Lake"), która będzie obejmowała pierwszy procesor do komputerów stacjonarnych oparty na technologii 10 nm oraz nowy procesor serwerowy w technologii 10 nm (o nazwie kodowej "Sapphire Rapids"). Procesory oparte na technologii 7 nm zostaną opóźnione o około sześć miesięcy, w stosunku do wcześniejszych oczekiwań. Głównym czynnikiem jest wydajność procesu 7 nm, która na podstawie ostatnich danych wykazuje opóźnienie o około dwanaście miesięcy w stosunku do wewnętrznego celu firmy. - oświadczył Intel.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel opóźnia wprowadzenie 7 nm do 2023 roku. Alder Lake 10 nm++ w 2021

 0