Intel porównuje się z AMD i twierdzi, że niektóre Ryzeny są przestarzałe

Intel porównuje się z AMD i twierdzi, że niektóre Ryzeny są przestarzałe

Intel postanowił wytknąć AMD stosowanie starej architektury w procesorach, które z nazwy wyglądają na najnowszą generację. Niebiescy przygotowali w tym celu całą prezentację, w której omawiają między innymi sposób nazewnictwa procesorów Ryzen. Nie zabrakło też porównywania wydajności.

Jak dobrze wiemy, Intel i AMD tworzą duopol na rynku procesorów. Oczywiście istnieją jeszcze na przykład chińskie firmy zajmujące się tworzeniem CPU, jednak nie da się ukryć, że wciąż brakuje im wiele, aby konkurować z tymi gigantami. Poza tym działają lokalnie. Mimo braku większej konkurencji, wciąż trzeba pokazać, że oferuje się lepsze rozwiązania. Najprawdopodobniej właśnie w tym celu powstała nowa prezentacja Intela zatytułowana "Core Truths". Poświęcono ją sposobowi nazewnictwa procesorów Ryzen, która dla zwykłych konsumentów może być nie do końca jasna. Intel stara się tutaj nakreślić problem odświeżania, czy też stosowania starszej architektury w procesorach teoretycznie nowej generacji.

Intel podkreśla, że Ryzen 5 7520U w rzeczywistości bazuje na architekturze Zen 2, którą wydano jeszcze w 2019 roku.

Fragment prezentacji Intela

Fragment prezentacji Intela

 

Jednym z pierwszych użytych w prezentacji zdań jest "Dlaczego najnowsze nie zawsze oznacza najnowsze". Dalej otrzymujemy już przykład. W pierwszym rozdziale na tapet wzięto model Ryzen 5 7520U. To mobilny procesor o niskim poborze mocy, który odnajdziemy w przystępnych cenowo laptopach, tj. za kwotę nawet poniżej 2000 złotych. Intel podkreśla, że Ryzen 5 7520U w rzeczywistości bazuje na architekturze Zen 2, którą wydano jeszcze w 2019 roku. Niebiescy dodają również, że w przypadku niektórych procesorów Ryzen 7000 tylko cyfra "7" jest czymś nowym. Intel cytuje też media technologiczne, zaznaczając wypowiedzi mówiące o używaniu przez AMD starszych technologii w nowych procesorach.

Fragment prezentacji Intela

Fragment prezentacji Intela

 

Dalej prezentowane jest porównanie wspomnianego Ryzena 5 7520U z Core i5-1335U. Intel uzasadnia to zestawienie tym, że oba modele reklamowane są jako "najnowsze". Według testu Intela, w którym posłużono się średnim wynikiem z benchmarku CrossMark, Core i5-1335U okazał się o około 83% lepszy.

Nie do końca proste nazewnictwo AMD

Intel postanowił też wyjaśnić, jak wygląda nazewnictwo nowych procesorów AMD. Sami również informowaliśmy o tym jeszcze we wrześniu 2022 roku, więc po krótce przypomnijmy, jak to wygląda. W bloku, gdzie podawana jest konkretna nazwa modelu, pierwsza cyfra od lewej oznacza rok, w którym zadebiutował dany procesor - "7" to rok 2023, "8" rok 2024 i tak dalej. Następna cyfra oznacza przynależność do konkretnego segmentu. Dla przykładu, "8" to linia Ryzen 7 lub Ryzen 9, a "6" oznacza model Ryzen 5. Trzeci z kolei numerek ma bardzo ważną rolę, bo to za nim kryje się wykorzystana architektura. Tutaj jest dosyć prosto, bo "1" to po prostu Zen 1/Zen+, "2" to Zen 2, pod "3" kryje Zen 3/Zen 3+ i tak dalej.

Oznaczenie procesorów AMD Ryzenb

Ostatnie dwie cyfry to kolejno wyższy i niższy model w segmencie oraz zakres TDP. Wygląda to zatem całkiem prosto, zwłaszcza jeżeli ma się widoczną powyżej tabelkę. Problem pojawia się natomiast, gdy nie śledzimy nowinek technologicznych, a o specyficznym oznaczeniu AMD nie mamy w ogóle pojęcia. W takich przypadkach konsumenci patrzą często na pierwszy numerek z przeświadczeniem, że im wyższy on jest, tym nowszy i lepszy procesor. W rzeczywistości tak to niestety nie wygląda. I właśnie to stara się wyjaśnić Intel. A co wy sądzicie o tym nazewnictwie procesorów Ryzen. Jest dla was czytelne i sensowne czy może potraficie się w nim nieco zgubić?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel porównuje się z AMD i twierdzi, że niektóre Ryzeny są przestarzałe

 0