Intel potwierdza brak wsparcia dla CPU Rocket Lake na płytach głównych B460 i H410

Intel potwierdza brak wsparcia dla CPU Rocket Lake na płytach głównych B460 i H410

Jeśli w przypadku 10. generacji procesorów Intela (Comet Lake-S) zdecydowaliście się na zakup tańszej płyty głównej z serii 400, to w razie przesiadki na 11. generację zmuszeni będziecie do zakupu nowego MOBO z serii 500. I to pomimo faktu, że procesory Rocket Lake-S korzystać będą z tej samej podstawki LGA 1200. Niebiescy właśnie potwierdzili bowiem, że budżetowe modele z chipsetem H410 oraz płyty ze średniej półki B460 nie będą kompatybilne z nadchodzącymi procesorami Rocket Lake. Trzeba przyznać, że tego typu antykonsumenckie zagrywki nie przysparzają gigantowi z Santa Clara fanów, tym bardziej w obliczu poczynań konkurenta, która przeważnie lepiej rozwiązuje kwestię kompatybilności pomiędzy generacjami. 

Niebiescy potwierdzili, że MOBO z chipsetem H410 oraz  B460 nie będą kompatybilne z nadchodzącymi procesorami Rocket Lake.

Intel potwierdza brak wsparcia dla CPU Rocket Lake na płytach głównych B460 i H410

Przypominamy, że Intel nie zdradził jeszcze konkretnej daty premiery 11. generacji swoich desktopowych CPU, ale obiecał, że te zadebiutują w obecnym kwartale, a przecieki sugerują, że nastąpi to pod koniec marca. Nie ma jednak pewności, czy nie chodzi o papierową premierę i produkty wylądują na sklepowych półkach dopiero w drugim kwartale. Tymczasem partnerzy Intela powoli ujawniają już swoje nowe płyty główne z chipsetami Z590, H570 i B560. Okazuje się zaś, że jeśli chodzi o poprzednią generację, to jedynie modele z górnej półki będą kompatybilne z nadchodzącymi CPU i jeśli posiadamy płyty z układami logiki H410 lub B460, to będziemy musieli obejść się smakiem, gdyż producent wprost przyznaje, że te nie obsługują CPU Rocket Lake. 

Jest to o tyle zaskakujące, że H510 nie stanowi dużego upgrade’u względem H410, gdyż różnice sprowadzają się tu głównie do wsparcia dla Wi-Fi 6 przez ten pierwszy chipset oraz nowszy firmware ME zainstalowany fabrycznie. Co więcej, H410 oferuje obsługę technologii wirtualizacji, której nie widać w specyfikacji H510. Zdecydowanie więcej zmian w stosunku do poprzednika oferuje B560, gdyż po raz pierwszy Intel pozwoli na chipsecie ze średniej półki na podkręcanie pamięci. Co więcej, wspiera on RAID 1×16 + 1×4 PCI Gen3.0. Warto też przypomnieć, że płyty z serii 500 przyniosą wsparcie dla PCIe 4.0, ale dedykowane temu interfejsowi linie obsłuży CPU, a nie chipset. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel potwierdza brak wsparcia dla CPU Rocket Lake na płytach głównych B460 i H410

 0