Intel potwierdza przybliżoną datę premiery procesorów Rocket Lake

Intel potwierdza przybliżoną datę premiery procesorów Rocket Lake

Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy o nowych przeciekach na temat premiery 11. generacji desktopowych procesorów Intel, znanych pod nazwą kodową Rocket Lake-S, które sugerowały, że te zadebiutują na rynku w połowie marca przyszłego roku. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź ze strony Niebieskich, ponieważ gigant z Santa Clara potwierdził właśnie przybliżoną datę premiery tych CPU, ujawniając, że trafią na rynek w pierwszym kwartale przyszłego roku. Intel zdradził także, że przyniosą wsparcie dla interfejsu PCIe 4.0, o czym także wiemy od dłuższego czasu za sprawą nieoficjalnych doniesień oraz faktu, że płyty główne z serii 400 były praktycznie gotowe na obsługę tego standardu już wraz z procesorami Comet Lake. 

Gigant z Santa Clara potwierdził właśnie przybliżoną datę premiery tych CPU, ujawniając, że trafią na rynek w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Procesory Intel Rocket Lake-S i płyty główne z serii 500 dopiero w marcu przyszłego roku

Fakt, że Intel zdecydował się ujawnić datę premiery swoich kolejnych desktopowych CPU właśnie teraz raczej trudno uznać za przypadek, ponieważ dziś odbędzie się konferencja AMD, na której zaprezentowane mają być pierwsze CPU z rodziny Ryzen 5000, które oparte zostaną o nową architekturę Zen 3. Nowe Ryzeny zapewne mocno zagrożą obecnej ofercie Intela i spodziewać można, że przerwą nawet hegemonię giganta z Santa Clara w gamingowych zastosowaniach. Tym samym Niebiescy dają sygnał pecetowcom, że już szykują odpowiedź, na którą warto czekać i lepiej nie spieszyć się z ewentualnym zakupem. Czy taka strategia zadziała? Przekonamy się o tym zapewne po premierze układów Ryzen 5000, kiedy poznamy pełnię ich możliwości oraz ceny. 

Choć Intel nie wdaje się w szczegóły, to jeśli ostatnie plotki się potwierdzą, to gracze musieliby poczekać na Rocket Lake-S aż do połowy marca. Procesory te mają być kompatybilne z dotychczasowymi płytami głównymi z serii 400 i podstawką LGA1200, choć będzie to dopiero druga i zarazem ostatnia seria, która obsłuży tę platformę. Z poprzednich doniesień wiemy także, czego spodziewać się po kolejnej generacji stacjonarnych CPU Intela, które wciąż bazować mają na 14 nm procesie litograficznym, z którego producent korzysta od lat. Oczekiwać możemy jednak przeniesienia niektórych usprawnień architektonicznych, które zadebiutowały wraz z technologią Willow Cove napędzającą 11. generację mobilnych procesorów Intela. To powinno przynieść istotne zmiany, których w ostatnich latach brakowało w CPU tego producenta. Oprócz wsparcia dla PCIe 4.0, które konkurencja oferuje już od zeszłego roku, Rocket Lake-S przynieść ma także zintegrowaną grafikę Xe oraz wsparcie dla Thunderbolt 4 (i USB4).        

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel potwierdza przybliżoną datę premiery procesorów Rocket Lake

 0