Procesory Intel Rocket Lake-S i płyty główne z serii 500 dopiero w marcu przyszłego roku

Procesory Intel Rocket Lake-S i płyty główne z serii 500 dopiero w marcu przyszłego roku

Jak wynika z najnowszych przecieków, Intel właśnie zmienił datę premiery procesorów Rocket Lake na połowę marca przyszłego roku. Dotychczas spodziewaliśmy się debiutu tych CPU jeszcze pod koniec tego roku albo na samym początku przyszłego w trakcie targów CES 2021, ale wygląda na to, że to już nieaktualne i na debiut ostatnich 14 nm układów Niebieskich przeznaczonych dla stacjonarnych platform poczekamy nieco dłużej, bo do 10. tygodnia 2021 roku. Procesory Rocket Lake-S mają dostarczyć nową architekturę rdzenia (Cypress Cove) oraz zintegrowaną grafikę Xe Gen12 (Xe-LP). Ponadto przyniosą wsparcie dla standardu PCIe 4.0 i tym samym umożliwią obsługę grafik i nośników danych, które robią użytek z tego interfejsu. Co ciekawe jednak, topowy model z tej serii oferować ma tylko 8 rdzeni i 16 wątków przy TDP na poziomie 125 W. Dla porównania obecny flagowiec (i9-10900K) wyposażony jest w 10 rdzeni i 20 wątków.

Jak wynika z najnowszych przecieków, Intel właśnie zmienił datę premiery procesorów Rocket Lake na połowę marca przyszłego roku.

Procesory Intel Rocket Lake-S i płyty główne z serii 500 dopiero w marcu przyszłego roku

Procesory Rocket Lake-S będą kompatybilne z podstawką LGA1200, co oznacza, że wspierać będą je płyty główne z serii 400, które reklamowane są przez producentów jako sprzętowo gotowe na obsługę interfejsu PCIe 4.0, ale właśnie dopiero kolejna generacja CPU Intela pozwala wykorzystać ten standard. Do sieci właśnie wyciekł także harmonogram wydawniczy Intela, który potwierdza, że w marcu otrzymamy też płyty główne z serii 500, dedykowane układom Rocket Lake-S. Będzie to druga, a zarazem ostatnia seria z podstawką LGA1200, a gigant z Santa Clara dostarczyć ma tu pełen zakres chipsetów, poczynając od W580 dla stacji roboczych, przez high-endowe Z590 i H570 dla graczy oraz budżetowe B560 i H510.     

Co ciekawe jednak, harmonogram sugeruje również, że entuzjaści nie otrzymają nowej platformy HEDT od Intela przynajmniej do drugiej połowy roku. Slajd obejmuje okres do czerwca 2021 roku i do tego czasu nie widać żadnych planów dotyczących następcy serii X299. Co ciekawie, HDTecnologia, które ujawniło ten slajd, podaje również, że AMD na chwilę obecną nie planuje nowych chipsetów dla procesorów z rodziny Zen 3. Inne plotki wskazują zaś, że producent może zdecydować się jedynie na odświeżenie high-endowego układu logiki X570 (do X670), ale najnowsze informacje sugerują, żę firma będzie koncentrować się na przejściu na nową platformę w przyszłym roku wraz z Zen 4, które oferować będzie wsparcie dla pamięci DDR5 i podstawki AM5.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Rocket Lake-S i płyty główne z serii 500 dopiero w marcu przyszłego roku

 0