Intel potwierdza, że ​​Xe2 Battlemage „nadchodzi”, a ich zespół sprzętowy już pracuje nad Celestial

Intel potwierdza, że ​​Xe2 Battlemage „nadchodzi”, a ich zespół sprzętowy już pracuje nad Celestial

Wbrew licznym plotkom, które pojawiały się w sieci w ubiegłym roku, Intel nie zamierza porzucać segmentu samodzielnych GPU, a firma nie zamierza nawet zwalniać tempa. Jak się właśnie dowiedzieliśmy, ponad 30% zespołu Arc pracuje nad oprogramowaniem do Battlemage, a zespół sprzętowy jest w pełni zaangażowany w Celestial.

Tom „TAP” Petersen, były dyrektor marketingu technicznego w firmie NVIDIA, a obecnie pracownik Intela, potwierdził w wywiadzie dla PC World, że prace nad grafikami Battlemage postępują zgodnie z planem. Jeśli nie napotkają większych przeszkód, istnieje możliwość, że będziemy świadkami debiutu tych grafik przed targami CES 2025. Wydaje się jednak, że Intel wyciągnął wnioski z poprzednich doświadczeń i tym razem chce uniknąć podawania konkretnych dat premiery kart graficznych Arc ze względu na opóźnienie modeli Arc A7 o ponad pół roku.

Tom „TAP” Petersen potwierdził w wywiadzie dla PC World, że prace nad grafikami Battlemage postępują zgodnie z planem.

Pomimo opóźnienia Intel ostatecznie wprowadził serię GPU Arc ze średniej półki, ale te karty musiały mierzyć się z produktami AMD i NVIDIA, które oferowały wydajniejszą i lepiej zoptymalizowaną pod kątem oprogramowania architekturę. Intel jednak szybko zareagował, obniżając ceny kart graficznych A7  i obecnie Intel Arc A750 Limited Editon jest najbardziej opłacalną grafiką w naszym rankingu GPU. 

Oczekuje się, że nadchodząca architektura Xe2-HPG, znana pod nazwą kodową Battlemage, będzie napędzać serię samodzielnych układów graficznych Bxxx nowej generacji. Intel nie ujawnia jeszcze szczegółów tej architektury, choć pojawiły się pewne przecieki i spekulacje. Mówi się w nich o możliwości zastosowania do 56 rdzeni Xe, podsystemie pamięci nowej generacji i ulepszonej akceleracji śledzenia promieni.

Petersen potwierdził, że około 30% zespołu Intela zajmuje się obecnie tworzeniem oprogramowania dla Xe2 Battlemage. Oprogramowanie było piętą achillesową serii Alchemist, ale Intel poczynił ogromne postępy w zakresie sterowników i firma właśnie zaprezentowała swój pierwszy przenośny komputer do gier we współpracy z MSI.

Petersen potwierdził również, że ​​zespół GPU aktywnie pracuje nad następcą, a mianowicie architekturą Xe3 Celestial. Warto zauważyć, że oczekuje się, że architektura Xe2 po raz pierwszy pojawi się wraz z procesorami Lunar Lake, które obecnie planowane są jeszcze na ten rok, natomiast przewiduje się, że architektura Xe3 zostanie wprowadzona na rynek wraz z serią procesorów Panther Lake w późniejszym terminie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel potwierdza, że ​​Xe2 Battlemage „nadchodzi”, a ich zespół sprzętowy już pracuje nad Celestial

 0