Intel pozostaje czołową firmą produkującą półprzewodniki i to pomimo spadków. AMD bije rekordy

Intel pozostaje czołową firmą produkującą półprzewodniki i to pomimo spadków. AMD bije rekordy

W ostatnich latach obserwujemy spore zmiany w branży chipów, jednak pomimo zwiększonej konkurencji ze strony firm takich jak AMD i Apple, to Intel wciąż pozostaje największym na świecie producentem półprzewodników pod względem przychodów. "Niebiescy" są co prawda jedyną marką w pierwszej piętnastce, która odnotowała spadek rok do roku (-4%), ale jej sprzedaż w wysokości 18,676 mld USD była nadal o ponad dwa miliardy wyższa niż ta, którą osiągnął zajmujący drugie miejsce Samsung. IC Insights przygotowało raport dotyczący pierwszego kwartału 2021 roku w branży półprzewodników, który pokazuje, że sprzedaż wśród 15 największych firm wzrosła o 21% rok do roku. Liczba ta mogła wynosić 29%, gdyby nie spadek u Intela.

Intel zalicza spadki przychodów, jednak pozostaje na szczycie listy największych producentów półprzewodników. AMD zaliczyło natomiast wzrost o niesamowite 93%, zapewniając sobie wejście do pierwszej piętnastki.

Trzynaście firm stojących za Chipzillą odnotowało dwucyfrowy wzrost rok do roku, podczas gdy Intel spadł z 19,5 mld USD w pierwszym kwartale 2020 r. do 18,676 mld USD w pierwszym kwartale 2021 r.  Na drugim miejscu znajduje się Samsung. Koreański gigant odnotował wzrost sprzedaży o 15% do 16,152 miliardów dolarów, podczas gdy TSMC zajęło trzecie miejsce ze skokiem o 25% do 12,911 miliardów dolarów. IC Insights zauważa, że ​​lista obejmuje ośmiu dostawców z siedzibą w USA, po dwóch z Korei Południowej, Tajwanu i Europy oraz jednego w Japonii. W zestawieniu aż 6 firm nie posiada własnych fabryk - Qualcomm, Broadcom, Nvidia, MediaTek, AMD i Apple - podczas gdy TSMC jest jedynym producentem wyłącznie kontraktowym.

Firmą, która odnotowuje największy roczny wzrost i  jest nową pozycją w pierwszej piętnastce, jest AMD. Sprzedaż producenta Ryzenów w wysokości 3,445 miliardów dolarów oznacza wzrost o 93% rok do roku, co zapewniło firmie Lisy Su 11. pozycję - aż o siedem miejsc wyżej niż w pierwszym kwartale 2020 roku. Firma jednak mierzy się z problemami niedoboru chipów, które aż tak mocno nie dotknęły Intela. Lisa Su zapowiada, że priorytetem będą high-endowe procesory, co odbije się niekorzystnie na budżetowych układach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel pozostaje czołową firmą produkującą półprzewodniki i to pomimo spadków. AMD bije rekordy

 0