Intel próbował dostać patent na architekturę Zen? Firma tłumaczy się z wniosku

Intel próbował dostać patent na architekturę Zen? Firma tłumaczy się z wniosku

Intel i AMD korzystają z autorskich architektur do budowy procesorów, ale wygląda na to, że niebieski zespół bardzo mocno zapatrzył się na pracę konkurencji z czerwonej ekipy przy opracowywaniu swojej kolejnej generacji CPU. 

Underfox, który specjalizuje się w polowaniu na patenty, udostępnił na swoim Twitterze coś, co wygląda na pierwsze szczegóły architektury Ocean Cove firmy Intel, opracowywanej przez zespół z Hillsboro. Mowa tu o dokumentach, które zostały objęte patentem. Underfox porównał różne schematy blokowe zawarte w tym patencie Niebieskich z technologią, która datowana jest na 2017 rok i jego odkrycie jest naprawdę zaskakujące, żeby nie powiedzieć szokujące.

Intel postanowił szybko się wytłumaczyć, zapewniając, że nie próbował opatentować jakiejkolwiek technologii w architekturze Zen.

Jak widać, układ architektury rdzenia Intel Ocean Cove, zarówno niskiego, jak i wysokiego poziomu, jest dokładną kopią oryginalnej architektury rdzeni Zen od AMD. Od najbardziej podstawowych warstw wykonywania, pobierania i dekodowania po najwyższą hierarchię rdzenia i design chipletów - wszystko wygląda na plagiat architektury Zen, która została stworzona jeszcze w oparciu o 14 nm litografię. Z tego co wiemy, architektura rdzenia Ocean Cove Intela ma opierać się na 7 nm technologii Intel4, ale od przeszło roku panuje cisza w tym temacie. 

Z lewej patent Intela, z prawej schemat AMD

Trudno wytłumaczyć aż tak dużą zbieżność, ale szybko pojawił się głosy, że być może jest to dzieło stażysty, który napisał patent, wykorzystując slajdy AMD, a dr Ian Cutress, analityk w firmie More Than Moore, zasugerował, że te mogą nie mieć nic wspólnego z samą architekturą rdzenia Ocean Cove, ale służą jedynie jako odniesienie.

Intel postanowił szybko się wytłumaczyć, zapewniając, że nie próbował opatentować jakiejkolwiek technologii w architekturze Zen. „Przy składaniu wniosku patentowego powszechną praktyką jest powoływanie się na istniejące i odpowiednie technologie w branży. U.S. Pat. No. 11,294,809 ujawnia innowacje firmy Intel w kontekście alternatywnych wdrożeń i nie próbuje kopiować ani patentować wynalazków żadnej innej firmy. Intel szanuje prawa własności intelektualnej wszystkich stron” - powiedział rzecznik prasowy giganta z Santa Clara. 

Intel zasadniczo wyjaśnił, że te schematy budowy architektury Zen były jedynie cytatami używanymi wyłącznie w celach demonstracyjnych, a nie podstawą, na której patent został przyznany. Nie da się jednak ukryć, że wciąż nie wygląda to zbyt profesjonalnie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel próbował dostać patent na architekturę Zen? Firma tłumaczy się z wniosku

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł