Intel: procesory Intel Core 8. generacji 15% szybsze od Kaby Lake

Intel: procesory Intel Core 8. generacji 15% szybsze od Kaby Lake

Prawdziwa bitwa w koronę króla wydajności w segmencie konsumenckich CPU jeszcze się nie rozpoczęła, wciąż czekamy bowiem na premierę układów AMD Ryzen. Tymczasem Intel już teraz zaczyna otwarcie mówić o jednostkach Core 8. generacji, Cannon Lake, czyli następcach wprowadzonych niedawno Kaby Lake.

Podczas tradycyjnego spotkania z inwestorami został pokazany slajd, który przedstawia architekturę Cannon Lake jako 15% wydajniejszą od dostępnej aktualnie Kaby Lake, a jednocześnie datuje premierę nowości na drugą połowę 2017 roku. Jeśli wierzyć w słowa producenta, rzeczone porównanie mocy obliczeniowej przeprowadzono w syntetycznej aplikacji SysMark, będącej w istocie pakietem testów o czysto roboczym charakterze. Co ciekawe, ta sama grafika na 15% ocenia również różnicę pomiędzy Kaby Lake a Skylake. Stąd też jasnym jest, że wspomniana wartość na pewno nie dotyczy bezpośrednio IPC.

Warto tutaj nadmienić, że Cannon Lake nie zastąpi wszystkich Kaby Lake, a tylko wersje mobilne i ultramobilne - jako Cannon Lake-U i Cannon Lake-Y. Nowość będzie produkowana w procesie technologicznym 10 nm, wciąż według założeń mikroarchitektury Skylake. Układy wysokowydajne, najprawdopodobniej tytułem problemów z uzyskiem, pozostaną przy litografii 14 nm. I trafią na rynek pod szyldem Coffee Lake, nie wcześniej niż w przyszłym roku. Listy zmian względem Kaby Lake jeszcze nie ujawniono, aczkolwiek raczej można się spodziewać kolejnej dawki głównie kosmetycznych korekt. 

Naturalnie sporo zależy od AMD i rzeczywistej wartości nadchodzących procesorów Ryzen. Jeśli jednostki te okażą się atrakcyjniejsze od Kaby Lake, Niebiescy zostaną zmuszeni do przeprowadzenia kontrataku. Póki co w Santa Clara zdaje się jednak panować intrygujący spokój. Tak czy inaczej, sytuacja powinna się wkrótce znacząco rozjaśnić...

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel: procesory Intel Core 8. generacji 15% szybsze od Kaby Lake

 0