Intel przygotowuje chłodzenie, które poradzi sobie nawet z przyszłymi układami o mocy 2000 W

Intel przygotowuje chłodzenie, które poradzi sobie nawet z przyszłymi układami o mocy 2000 W

Specjaliści Intela pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami chłodzenia chipów nowej generacji, które osiągać mogą do 2000 W mocy. Gigant z Santa Clara już kilka lat temu rzucił wyzwanie chłodzeniu zanurzeniowemu. Jednak postęp w ramach Prawa Moore'a i rosnące zagęszczenie elementów na chipach oznaczają, że Intel jest zmuszony  do ulepszenia swojej najlepszej technologii chłodzenia za pomocą „nowych materiałów i struktur”.

Chłodzenie to ma istotne znaczenie dla wydajności systemów i bezpieczeństwa systemów, zwłaszcza w centrum danych. Poprawa efektywności chłodzenia może znacząco wpłynąć na wyniki finansowe operatora serwerów. Potężne procesory chłoną lwią część watów, ale badania sugerują, że chłodzenie odpowiada nawet za 40% zużycia energii w obiekcie. Lepsze chłodzenie może również pozwolić chipom działać szybciej.

Specjaliści Intela pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami chłodzenia chipów nowej generacji, które osiągać mogą do 2000 W mocy.

Intel Xeon

Intel mówi, że będzie ściśle współpracować z firmami zajmującymi się innowacyjnymi technologiami chłodzenia nad rozwiązaniami, które „wydają się wprost ze świata science fiction”. Nie wymienia nazw, ale można się domyślać dwóch głównych współpracowników.

Struktury podobne do koralowców, małe strumienie cieczy

Mówi się, że jedno z nowych rozwiązań chłodzących jest oparte na technologii „takiej jak trójwymiarowe komory parowe osadzone w radiatorach w kształcie koralowców”. Wygląda na to, że może to być współpraca z belgijską firmą Diabatix, która specjalizuje się w radiatorach i zimnych płytach stworzonych przez platformę oprogramowania do projektowania generatywnego. Rezultaty wyglądają na wysoce organiczne, jak wzrost koralowców, a struktury zapewniają bardzo niski opór termiczny.

Intel wspomina również, że partner ma technologię, która obejmuje „małe dysze, dostosowane przez sztuczną inteligencję, które strzelają zimną wodą nad gorącymi punktami w chipie w celu rozproszenia ciepła”. Ponownie, Intel nie wymienia żadnych nazw, ale technologia brzmi bardzo podobnie do tej, którą przedstawiało JetCool, odłam MIT. Ta firma z siedzibą w Massachusetts odpowiada również za zintegrowaną technologię chłodzenia matrycy w celu uzyskania „wyjątkowej” wydajności.

W innym miejscu na swoim blogu o potencjalnych nowych technologiach chłodzenia Intel wspomina, że ​​uważnie przygląda się technologiom chłodzenia wykorzystującym trójwymiarowe komory parowe, zaawansowane materiały i powłoki wzmacniające wrzenie. Ta praca jest „egzystencjalnie ważna dla naszej przyszłości” — powiedział Tejas Shah, główny architekt termiczny w grupie Intel Super Compute Platforms.

Trzeba pamiętać, że chłodzenie to nie tylko oszczędność energii. Intel twierdzi, że nowa technologia chłodzenia może potencjalnie umożliwić procesorom pracę w niższych temperaturach, a tym samym zapewnić „wzrost wydajności o 5% do 7% przy tej samej mocy”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel przygotowuje chłodzenie, które poradzi sobie nawet z przyszłymi układami o mocy 2000 W

 0