Intel Quartz Canyon NUC - 8-rdzeniowe Core i7 i RTX 2070 w mini obudowie

Intel Quartz Canyon NUC - 8-rdzeniowe Core i7 i RTX 2070 w mini obudowie

Stacje robocze Intel NUC o nazwie kodowej Quartz Canyon mają zostać wkrótce wprowadzone na rynek. W małej obudowie producent zdołał zmieścić topowy procesor (do wyboru) Xeon E lub Core i7 9. generacji oraz high-endowy układ graficzny. Wszystko wskazuje na to, że Quartz Canyon NUC powstało specjalnie z myślą o użytkownikach stacji roboczych, którzy wymagają jak największej wydajności. Patrząc na specyfikację urządzenia, ten NUC może być najpotężniejszą konstrukcją tego typu, jaką dotąd zbudowano. Obecne konstrukcje NUC są na tyle małe, że dedykowane układy graficzne najzwyczajniej się nie mieszczą i producent polega większości na zintegrowanych rozwiązaniach. W tym jednak przypadku w Quartz Canyon zastosowano nieco większą obudowę i pomimo zachowania kompaktowych wymiarów, udało się zmieścić wydajny układ graficzny. Mamy tu nawet Thunderbolt, Dual Ethernet, Optane oraz wsparcie dla ECC o 2.4 Gbps Intel Wi-Fi 6, włącznie z wewnętrznym zasilaczem o mocy 500 W.

Intel Nuc Quartz Canyon - w malutkiej obudowie można zmieścić Xeon E lub Core i7 9 oraz  RTX 2070 Mini wraz zasilaczem 500 W.

Wygląd mocno przypomina surową wersję 5 litrowego Ghost Canyon X NUC, który pojawił się w ubiegłym roku. Mamy tu siateczkowy grill na szczycie, ozdobiony znanym logo z czaszką oraz kilka portów wejść/wyjść na froncie oraz z tyłu. Wnętrze całej konstrukcji prezentuje się bardzo interesująco i zostało podzielone na trzy segmenty. Pierwszy jest zasilacz, który znajduje się z boku obudowy, a następnie trzy dodatkowe gniazda kart rozszerzeń. Procesor, pamięć i PCH są umieszczone na płycie głównej w formie karty rozszerzeń, która łączy się z koncentratorem PCIe.  Ta dodatkowa karta jest zasilana przez 8-stykowe złącze, które głównie zasila procesor. Możemy również dostrzec dwa gniazda M.2, ale wygląda na to, że większość sprzętu jest przylutowana, co oznacza, że ​​rozbudowa nie jest możliwa. Całość chłodzi radiator na bazie miedzi i aktywny wentylator.

Drugie gniazdo może być wykorzystane na dodatkową kartę graficzną, jednak biorąc pod uwagę rozmiar NUC, opcje są bardzo ograniczone. Można sięgać nawet po RTX 2070 Mini, które jest dostępne na półkach sklepowych. Istnieje trzecie gniazdo PCIe, do którego dostęp można uzyskać tylko wtedy, gdy dedykowana karta graficzna zajmuje tylko jeden slot. Trzecie gniazdo jest w konfiguracji x8.  Jeśli chodzi o porty, to producent udostępnia cztery  USB 3.1, dwa porty Thunderbolt, 1 HDMI, 2 porty LAN i pojedyncze gniazdo audio. Z przodu znajdują się również dwa porty USB, czytnik kart SD, port audio i przycisk zasilania. Nie wiadomo kiedy NUC trafi do sprzedaży, ale spodziewać się można, że wkrótce, skoro został już zaprezentowany.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Quartz Canyon NUC - 8-rdzeniowe Core i7 i RTX 2070 w mini obudowie

 0