Intel Raptor Lake - wyciek z prezentacji potwierdza ważne szczegóły. Czegoś jednak brakuje

Intel Raptor Lake - wyciek z prezentacji potwierdza ważne szczegóły. Czegoś jednak brakuje

Szczegóły platformy procesorów Intel Raptor Lake (13. generacja) wyciekły podczas prezentacji „NAS Workshop” zorganizowanej w Shenzen w Chinach. Slajd pozwala nam dobrze przyjrzeć się kluczowym cechom, których należy oczekiwać od nadchodzących procesorów giganta z Santa Clara i choć generalnie zapowiadają się one całkiem nieżle, to trudno pominąć brak jednej istotnej funkcji. 

Na papierze procesory Intel Raptor Lake 13. generacji wyglądają na zoptymalizowaną wersję procesorów 12. generacji, czyli Alder Lake i tak jest w rzeczywiści. Będą one oparte na tej samej 10 nm litografii ESF „Intel 7” i wykorzystywać będą tę samą konfigurację rdzeni P i E. Co więcej, będą też obsługiwane na istniejących płytach głównych. Nie oznacza to jednak, że zabraknie tu nowości, tym bardziej, że Raptor Lake zmierzy się pod koniec roku z nową generacją Ryzenów. 

Szczegóły platformy procesorów Intel Raptor Lake (13. generacja) wyciekły podczas prezentacji „NAS Workshop” zorganizowanej w Shenzen w Chinach.

Intel Raptor Lake - wyciek z prezentacji potwierdeza wązne szczegóły. Czegoś jednak brakuje

Intel utrzyma wsparcie platformy LGA 1700 dla co najmniej jeszcze jednej serii procesorów, czyli Raptor Lake. Niebiescy potwierdzili, że te CPU będą kompatybilne z istniejącymi płytami głównymi opartymi na chipsetach z serii 600, ale jak w każdej generacji, producenci płyt głównych będą oferować zupełnie nowe modele, bazujące na chipsetach z serii 700, które będą wyposażone w więcej linii I/O. Oprócz tego chipy Raptor Lake będą obsługiwać wyższe natywne prędkości pamięci RAM DDR5-5600 (dla porównania Alder Lake wspiera DDR5-5200). Procesory będą również kontynuować obsługę DDR4-3200 na płytach głównych z serii D4. Zapewnia to bezbolesną ścieżkę upgrade'u dla użytkowników, którzy obecnie używają procesora Core i3 lub Core i5 i chcą dokonać wymiany na CPU wyższej klasy. Mogą po prostu podmienić istniejący procesor 12. generacji na model Core i7 lub Core i9, co zwiększa ogólną wydajność ich komputera, bez narażania na dodatkowe koszty. 

Procesory 13. generacji będą również oferowały ulepszone możliwości podkręcania. Oprócz tego, Raptor Lake będzie również oferować 16 linii PCIe 5.0, 4 linie PCIe 4.0 i połączenie x8 (Gen 4) dla DMI. PCH będzie obsługiwać dodatkowe linie PCI Gen 4.0 oprócz zwiększenia liczby portów USB 3.2 Gen 2x2 (20G), PCIe 3.0 i SATA III.

Jest też wsparcie dla nowego modułu AI M.2 obsługiwanego przez procesory Raptor Lake, ale slajd nigdzie nie wspomina o PCIe 5.0 dla M.2, co jest nieco dziwne. Ostatnio pojawiły się plotki, że Intel ma płyty główne Z790 z PCIe 5.0, a AMD także zapewni wsparcie dla PCIe 5.0 wraz ze swoją platformą z serii 600. Byłoby więc dziwne, gdyby Intel nie oferował obsługi nowej generacji dysków na swojej nowej platformie. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Raptor Lake - wyciek z prezentacji potwierdza ważne szczegóły. Czegoś jednak brakuje

 0