Autonomiczne taksówki zatrzymały się na drodze. Wszystkie w tym samym momencie

 Autonomiczne taksówki zatrzymały się na drodze. Wszystkie w tym samym momencie

Ulice San Francisco zostały zablokowane na kilka godzin po tym, jak grupa bezzałogowych taksówek nagle przestała działać. Firma Cruise, wspierana przez General Motors i Hondę jest na etapie testów autonomicznych samochodów, które trwają od lutego. Dopiero w zeszłym tygodniu pojazdy wyjechały na ulice miasta jako komercyjna usługa, znana pod nazwą robotaxi.

Firma Cruise, wspierana przez takich gigantów branży motoryzacyjnej, jak General Motors, czy Honda zaliczyła niedawno wpadkę, która odbiła się na jej wizerunku. Przedsiębiorstwo już od lutego testuje swoją technologię w San Francisco, jednak dopiero w zeszłym tygodniu bezzałogowe pojazdy wyruszyły na ulice miasta w celach komercyjnych. Usługa znana jest pod nazwą - nomen omen - robotaxi. Z uwagi na brak kierowcy, samochody posiadają szereg standardów bezpieczeństwa i działają z pewnymi ograniczeniami. Taksówki oferują podwózkę jedynie na wybranych ulicach między godziną 22:00 a 6:00. Możliwy jest przejazd tylko wtedy, gdy warunki pogodowe są sprzyjające, zaś same pojazdy mogą jechać z maksymalną prędkością rzędu 30 mil na godzinę.

Autonomiczne taksówki Cruise zablokowały ruch ulic w San Francisco na kilka godzin po tym, jak wszystkie z nich nieplanowanie stanęły. Samochody trzeba było usuwać z drogi ręcznie.

Mimo wielu ograniczeń, Cruise zaliczył wpadkę, która zablokowała ruch na ulicach San Francisco na wiele godzin. Powodem incydentu było nagłe zatrzymanie się grupy samochodów w tym samym momencie. Szczegóły całego zajścia zostały udostępnione w sieci za pośrednictwem Reddita i zauważone przez TechCrunch. Zdjęcia, które pojawiły się w internecie pokazują co najmniej 5 unieruchomionych taksówek. Co ciekawe, Cruise dość szybko zareagował na zdarzenie, bowiem według jednego ze świadków, pracownicy firmy zjawili się na miejscu w ciągu około 20 minut. Ręczne przemieszczenie pojazdów zajęło im jednak dużo więcej czasu.

Rzecznik Cruise miał przyznać się do zdarzenia w oświadczeniu przesłanym TechCrunch, jednak bez wyjaśnienia szczegółów powstania problemu. Autonomiczne pojazdy to z pewnością symbol osiągnięć ludzkich i pewien przedsmak przyszłości, która nas czeka. Niemniej jednak przed nami jest jeszcze wiele lat pracy oraz badań, dzięki którym może kiedyś poczujemy się w pełni bezpiecznie w tego typu samochodach. Pozostaje także kwestia opcjonalnych usterek autopilota podczas jazdy oraz zabezpieczenia pojazdów przed atakami z zewnątrz. Wystarczy tylko pomyśleć, co nieodpowiedzialna osoba mogłaby zrobić, gdyby udało jej się przejąć kontrolę nad taksówką. Wsiedlibyście?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Autonomiczne taksówki zatrzymały się na drodze. Wszystkie w tym samym momencie

 0