Japoński profesor pozwał Intela za naruszenie jego patentu przy produkcji układów FPGA i SoC

Japoński profesor pozwał Intela za naruszenie jego patentu przy produkcji układów FPGA i SoC

Japoński profesor Masahiro Iida postanowił pozwać Intela, który naruszył jego patent wykorzystywany przy produkcji układów Field Programmable Gate Array (FPGA) i System-on-Chip (SoC). 

Masahiro Iida pozwał Intela za naruszenie jego amerykańskiego patentu (patent USA nr 6,812,737). Japoński profesor twierdzi, że Intel produkował, wykorzystywał i sprzedawał układy FPGA (Field Programmable Gate Array) oraz układy SoC (System-on-Chip) wykorzystujące moduł ALM (Adaptive Logic Module). Według Iidy było to objęte wspomnianym wcześniej patentem, który on sam posiadał w całości w latach 2004-2014. Jeszcze jako doktorant w 2001 roku Iida opracował sposób konfigurowania dużych tablic LUT (Look Up Tables), tak aby mogły działać jako jedna duża jednostka lub jako grupa "frakcjonowanych" małych tablic. Co ważne jednak, innowacja ta umożliwiła znaczne zmniejszenie przestrzeni implementacyjnej (i liczby tranzystorów) wymaganej w powstających układach scalonych, co pozwoliło również na zmniejszenie zużycia energii. Tak jest w przypadku wspomnianego wyżej ALM.

Japoński profesor domaga się wypłaty odszkodowania za naruszenie jego patentu przy produkcji układów FPGA (Field Programmable Gate Array) oraz  SoC (System-on-Chip) Intela. Patent został przyznany w 2001 roku w Japonii i USA. Profesor domaga się należnych mu opłat licencyjnych.

Iida złożył wniosek o rejestrację swojego patentu w kraju 29 czerwca 2001 r., czyli 21 lat temu, a w Stanach Zjednoczonych - rok później. W dniu 2 listopada 2004 r. Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) przyznał mu patent na "urządzenie programowalnego układu logicznego posiadające tabelę przeglądania umożliwiającą zmniejszenie obszaru implementacji", który posiadał jako jedyny właściciel do dnia 1 października 2014 r. 

Pozew nie jest właściwie skierowany do samego Intela, ale do firmy Altera, którą Intel kupił za 16,7 mld USD w 2015 r., więc teraz to jest jego problem. W szczególności patent Masahiro Iidy został naruszony w przypadku układów FPGA Altera Stratix II, które pojawiły się na rynku w 2004 r. i wykorzystywały ALM. Podobnie było z kolejnymi wersjami układów Stratix III, Stratix IV, Stratix V i Stratix 10, a także z niektórymi układami z serii Arria i Cyclone, a potem dołączył do nich Intel z serią Agilex. 

Zgodnie z wnioskiem, firma Altera (a w konsekwencji Intel) odniosła duże korzyści z zastosowania ALM w swoich układach scalonych, ponieważ stanowiły one część portfolio, które odpowiadało za ogromną część przychodów w omawianych latach. Wspomina się o konkretnej kwocie co najmniej 11,5 mld USD. Masahiro Iidao podobno próbował zwrócić  uwagę producenta na problem, ale bezskutecznie. Obecnie domaga się, aby firma Intel wypłaciła mu odszkodowanie w wysokości co najmniej równej kwocie, jaką otrzymałby, gdyby opłaty licencyjne za opatentowaną technologię były prawidłowo uiszczane.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Japoński profesor pozwał Intela za naruszenie jego patentu przy produkcji układów FPGA i SoC

 0