W ostatniej aktualizacji, zaprezentowanej podczas raportu za trzeci kwartał 2024 roku, CEO Intela, Pat Gelsinger, omówił, co firma planuje wprowadzić na rynek konsumencki w nadchodzących latach, w tym zmiany w projektach opakowań dla procesorów Panther Lake i Nova Lake.
Odpowiadając na obawy dotyczące obecnej wydajności oferty procesorów Intela, Gelsinger podkreślił zaangażowanie firmy w odświeżenie swojego portfolio i zwiększenie przychodów poprzez ponowne skoncentrowanie się na procesorach mobilnych. Intel planuje wprowadzenie bardziej tradycyjnego projektu opakowań dla platformy mobilnej, rezygnując z aktualnie stosowanego projektu używanego w Lunar Lake.
Panther Lake, którego premiera jest planowana na 2025 rok, oraz seria Nova Lake powrócą do konwencjonalnego projektu opakowań bez zintegrowanej pamięci na chipie.
Konstrukcje te obejmują opcje zintegrowanej pamięci, oferujące konfiguracje RAM o pojemności 16 GB lub 32 GB. Chociaż Lunar Lake odniósł sukces jako produkt wyspecjalizowany, Gelsinger zaznaczył, że skomplikowana integracja pamięci LPDDR5X nie jest zrównoważonym modelem biznesowym na przyszłość (czytaj: to się nie opłaca). W związku z tym nadchodzący Panther Lake, którego premiera jest planowana na 2025 rok, oraz seria Nova Lake powrócą do konwencjonalnego projektu opakowań. Obie linie zrezygnują ze zintegrowanej i skoncentrują się na bardziej skalowalnym rozwiązaniu, które spełnia wymagania aplikacji PC opartych na sztucznej inteligencji.
W produkcji tych platform Intel planuje ograniczyć outsourcing. Około 70% matryc procesorów Panther Lake ma być produkowanych wewnętrznie w fabrykach Intela. Niemniej jednak firma zamierza zlecać część produkcji na zewnątrz, aby zachować rentowność działu odlewniczego. Premiera tych CPU planowana jest na drugą połowę 2025 roku.
Gelsinger przyznał również, że w przeszłości pojawiały się krytyczne uwagi dotyczące nadmiernej liczby modeli w ofercie Lunar Lake, gdzie produkty często miały bardzo zbliżone specyfikacje. Intel zamierza uprościć swoje portfolio, tworząc bardziej skoncentrowaną linię, aby ułatwić wybór konsumentom. Na koniec wspomniał, że firma skupi się bardziej na zintegrowanej grafice, co zmniejszy zapotrzebowanie na oddzielne karty graficzne.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel rezygnuje z innowacji, bo mu się to nie opłaca. Nowe procesory bez kluczowej funkcji