Intel rozpoczął rozsyłanie 10 nm CPU Ice Lake do partnerów OEM

Intel rozpoczął rozsyłanie 10 nm CPU Ice Lake do partnerów OEM

W trakcie prezentacji swoich wyników finansowych za drugi kwartał bieżącego roku, Intel pochwalił się, że rozpoczął już rozsyłanie 10. generacji mobilnych procesorów Core do partnerów OEM. Mowa tu o pierwszych układach Niebieskich, które korzystać będą z 10 nm litografii. Te znane są pod nazwą kodową Ice Lake i jakiś czas temu doczekały się kwalifikacji przez producentów OEM, pozwalającej na ich integrację w przyszłych laptopach tych firm. Wszystko wskazuje na to, że procesory Ice Lake zadebiutują zgodnie z planem, co oznacza, że możemy spodziewać się gotowych produktów na sklepowych półkach pod koniec bieżącego roku. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość, nie tylko dla fanów Intela, ponieważ oznacza pierwsze duże zmiany w architekturze CPU tej firmy praktycznie od 2015 roku, czyli debiutu 14 nm architektury Skylake.

Intel pochwalił się, że rozpoczął już rozsyłanie 10. generacji mobilnych procesorów Core do partnerów OEM.

Intel rozpoczął rozsyłanie 10 nm CPU Ice Lake do partnerów OEM

Nowe CPU podobno przyniosą średnio 18% wzrost wydajności IPC w porównaniu do bezpośrednich poprzedników, pracujących z tą samą częstotliwością zegarów. Tym razem nawet zwykłe mobilne i desktopowe modele doczekać mają się też wsparcia dla AVX512, jak również rozszerzeń VNNI oraz Cryptography ISA, które zwiększyć mają bezpieczeństwo i wydajność w konkretnych zastosowaniach, takich jak przetwarzanie w ramach sieci neuronowej. Poza tym, spodziewać mamy się tu 11 modeli, od dwurdzeniowych Core i3 po czterordzeniowe Core i7. Ich TDP, w zależności od modelu i zastosowania, wynosić ma 9 W, 15 W lub 28 W.

Zintegrowane GPU także doczekać ma się sporych zmian. Układ graficzny bazujący na architekturze Gen11, jak nazywa ją Intel, zapewnić ma nie tylko duży wzrost wydajności względem poprzednika, ale charakteryzować ma się też wyraźnie lepszą efektywnością energetyczną. Producent ujawnił, że nowe GPU przełamie barierę 1 TeraFLOPa mocy obliczeniowej w FP32 i posiadać będzie 64 jednostki wykonawcze. Dodatkowo, iGPU oferować będzie DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b i HDCP 2.2. Odświeżenia doczeka się także platforma dedykowana 10. generacji CPU Intel Core, która posiadać będzie zintegrowany z chipsetem kontroler Thunderbolt 3, a także zapewni wsparcie dla łączności bezprzewodowej Wi-Fi 6 oraz pamięci RAM typu DDR4 o prędkości dochodzącej do 3733 MHz.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel rozpoczął rozsyłanie 10 nm CPU Ice Lake do partnerów OEM

 0