Intel rozpoczyna prace nad następcą platformy Core - Ocean Cove

Intel rozpoczyna prace nad następcą platformy Core - Ocean Cove

Intel zamieścił nową interesującą ofertę pracy, która zdaje się ujawnić nazwę kodową przyszłej generacji wysokowydajnych procesorów. Architektura stanowić ma przełom i być rozwiązaniem, które zastąpi platformę Core stosowaną w mikroprocesorach Niebieskich już od 12 lat.

Oferta pracy, którą znaleźć można było na oficjalnej stronie Intela (ta wciąż się tam znajduje, ale ze zmienioną treścią), pokazuje, że firma poszukuje osoby na stanowisko Senior CPU Micro-architect, która dołączy do zespołu w Hillsboro (Oregon), pracującego nad nową rewolucyjną architekturą Ocean Cove. Jest to o tyle ciekawy zbieg okoliczności, że zaledwie kilka dni temu pisaliśmy, iż legendarny architekt CPU, Jim Keller, który ostatnio pracował dla AMD (wcześniej także dla Apple, gdzie opracował układy A4 i A5), dołączył właśnie do niebieskiej ekipy. Ten przewodzi działowi odpowiedzialnemu za opracowywanie nowych układów i ma opinię człowieka, który lubi podejmować zupełnie nowe wyzwania (a nie dołączać do trwających już projektów), więc zakładać można, że odgrywać będzie kluczową rolę w pracach nad Ocean Cove.

Ocean Cove ma być rewolucyjną zmianą architektury CPU Intela, podobną jaką platforma Core zafundowała nam w 2006 roku

Wracając do ujawnionej nazwy kodowej, Intel już korzystał z nazw kończących się na Cove w przypadku nadchodzących architektur Ice Lake, Tiger Lake i Alder Lake. Ashraf Essa z Motley Fool uważa zaś, że Ocean Cove będzie generacją, która trafi na rynek dopiero po Alder Lake, więc na obiecaną "rewolucję" przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat, najwcześniej do 2020 roku. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ opracowanie zupełnie nowej architektury CPU od podstaw wymaga czasu i warto choćby wspomnieć, że Keller powrócił do AMD w 2012 roku, z miejsca rozpoczynając pracę nad nowymi procesorami dla Czerwonych. Mowa tu oczywiście o Ryzenach bazujących na technologii Zen, które trafiły na rynek po 5 latach, czyli w 2017 roku (obecnie otrzymaliśmy już ich drugą generację). Niestety na chwilę obecną Ocean Cove to wielka niewiadoma i nie znamy nawet podstawowych założeń tej architektury.

Komentarze do: Intel rozpoczyna prace nad następcą platformy Core - Ocean Cove