Intel rozszerza serię Optane SSD 905p o 1,5 TB model. Cena zwali z nóg?

Intel rozszerza serię Optane SSD 905p o 1,5 TB model. Cena zwali z nóg?

Intel postanowił rozszerzyć niedawno wypuszczoną serię nośników Optane SSD 905p o nowy model o pojemności wynoszącej aż 1,5 TB. Tym samym jest to najpojemniejszy dysk SSD Intela bazujący na innowacyjnych pamięciach 3D XPoint (dotychczas seria 905p oferowała co najwyżej 960 GB modele). Optane SSD 905p z 1,5 TB na pokładzie, podobnie jak inne modele z tej serii, dostępny jest w dwóch wersjach, zarówno jako nośnik U.2, jak i karta rozszerzeń PCIe x4 (HHHL). Oczywiście tradycyjnie możemy tu liczyć na bardzo wysoką wydajność, ale i cenę, która zwykłego użytkownika może zwalić z nóg, dlatego też produkty  te traktować trzeba jak sprzęt skierowany do entuzjastów, którzy nie liczą się z kosztami, a nie bezpośredniego rywala standardowych dysków SSD.

Możemy tu liczyć na bardzo wysoką wydajność, ale i cenę, która zwykłego użytkownika może zwalić z nóg, choć Intel nie zdradził jeszcze ile zapłacimy za 1,5 TB wariant tego dysku.

Intel Optane 905p

Specyfikacja serii Optane SSD 905p robi duże wrażenie, ponieważ pamięci 3D XPoint oferują prędkości, o które trudno w przypadku tradycyjnych SSD bazujących na NAND flash. Sekwencyjny odczyt wynosi w tym przypadku do 2700 MB/s, a zapis dochodzi teraz do 2200 MB/s. Nie można także narzekać na losowy odczyt osiągający 575 000 IOPS oraz zapis dobijający do 550 000 IOPS dla próbki 4 KB. Nowe dyski otrzymały autorski kontroler Intela SLM58, a wprowadzone zmiany pozwoliły także obniżyć zużycie energii elektrycznej. Do jednych z największych atutów dysków z pamięciami 3D XPoint, w tym serii 905P, należy bez wątpienia także żywotność na poziomie 10 DWPD (w okresie 5-letniej gwarancji dziennie możemy zapisać 10-krotność pojemności dysku) oraz współczynnik MTBF wynoszący aż 1,6 mln godzin. Poza tym, stosowana przez Intela technologia zapewnia również dużo niższy czas dostępu (poniżej 10 μs dla odczytu i zapisu).

Tu oczywiście dochodzimy do cen i choć Intel nie zdradził jeszcze, ile trzeba będzie wyłożyć za model o pojemności 1,5 TB, tak możemy być pewni, że będzie to zawrotna suma. Już 960 GB dysk z serii Optane SSD 905p kosztuje 1299 USD, a w Polsce osiąga bagatela ponad 6200 zł, więc w tym przypadku można się spodziewać kwoty, która wyraźnie przebije 10 000 zł. Chyba mało kto może sobie pozwolić na taki wydatek na sam dysk , ale trzeba pamiętać, że Intel celuje z tymi produktami w profesjonalistów zajmujących się m.in. edycją wideo oraz użytkowników, którzy potrzebują najwydajniejszych rozwiązań. Choć zapewne znajdą się i gracze, którzy sięgną po te produkty, licząc m.in. na szybszy czas wczytywania gier, bo kto bogatemu zabroni :)

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel rozszerza serię Optane SSD 905p o 1,5 TB model. Cena zwali z nóg?

 0