Intel udostępnia poprawkę mikrokodu eTVB i nowe wytyczne dla CPU Core i5 i i7 Raptor Lake

Intel udostępnia poprawkę mikrokodu eTVB i nowe wytyczne dla CPU Core i5 i i7 Raptor Lake

Intel wydał nowe oświadczenie w sprawie niestabilności procesorów Core z rodziny „Raptor Lake” 13. i 14. generacji. Firma przyznała, że nie ma jeszcze ostatecznego rozwiązania, ale jednocześnie zapewniła, że nadal pracuje nad tym problemem. 

Intel podjął jak na razie dotąd dwa kroki w tej sprawie. Najpierw wprowadził nowe ustawienia Baseline i Late Default, które zostały wdrożone przez producentów płyt głównych. Gdy użytkownicy wgrają je na swoje płyty, procesory będą działać zgodnie ze specyfikacjami zalecanymi przez Niebieskich. Niestety wymaga to od użytkowników ręcznego flashowania BIOS-u, co sprawia, że nie jest to popularna opcja, bo nikt nie lubi tego robić. 

Intel wydał nowe oświadczenie w sprawie niestabilności procesorów Core z rodziny „Raptor Lake” 13. i 14. generacji.

Można też manualnie zmienić ustawienia, bo Intel udostępnia pełną specyfikację, ale to również jest dość upierdliwy proces, tym bardziej że nazwy poszczególnych technologii i lokalizacja w BIOS-ie różnią się w zależności od producenta płyty głównej. Jeśli więc jesteście obyci z tematem, łatwiej będzie już po prostu sflashować nowy BIOS. Ponadto Intel udostępnia nowe ustawienia domyślne dla jednostek Core i5 i Core i7, takich jak 13600/14600/13700/14700:

intel
 

Nowością, choć wiemy już o niej za sprawą wycieku, jest to, że Intel ujawnił błąd w algorytmie Enhanced Thermal Velocity Boost (eTVB). Początkowo zostało to błędnie zinterpretowane jako główna przyczyna problemów z niestabilnością. Firma rzeczywiście potwierdza, że ​​błąd rzeczywiście przyczynia się do niestabilności, ale dochodzenie wciąż trwa i nie jest oo główną przyczyną niestabilności. Producent bada problem i będzie informować nas na bieżącą, a przynajmniej tak deklaruje.

Intel twierdzi, że producenci płyt głównych wprowadzą nową aktualizację przed 19 lipca. Prawdopodobnie ta sama aktualizacja obejmie także nowe ustawienia domyślne dla większej liczby procesorów. Gigant z Santa Clara jednocześnie przypomina wszystkim użytkownikom, że podkręcenie procesora lub użycie wyższych ustawień zasilania może spowodować unieważnienie gwarancji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel udostępnia poprawkę mikrokodu eTVB i nowe wytyczne dla CPU Core i5 i i7 Raptor Lake

 0