Intel ujawnia pełną specyfikację superkomputera Aurora. Potwór o mocy obliczeniowej 2 exaFlopsów

Intel ujawnia pełną specyfikację superkomputera Aurora. Potwór o mocy obliczeniowej 2 exaFlopsów

Chociaż Intel przeżywa teraz duży kryzys, to jego procesory do obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) prawdopodobnie straciły najwięcej na znaczeniu z powodu opóźnień. Jednak Niebiescy mogą być na dobrej drodze do odbudowania w tym segmencie dzięki swoim najnowszym rozwiązaniom zaprezentowanym na konferencji ISC High Performance 2023. Gigant branżowy ujawnił, że superkomputer Aurora jest bliski ukończenia po ciężkich latach rozwoju, w związku z czym poznaliśmy jego pełną specyfikację. 

Superkomputer Aurora - 7 lat czekania

Kiedy superkomputer Aurora został po raz pierwszy ogłoszony w 2015 roku, miał to być pierwszy superkomputer, którego moc obliczeniowa przebije granicę exaFLOPa. Dla porównania, jeden exaFLOP jest równy milionowi teraFLOPS lub około 12 000 GeForce'ów RTX 4090. Pierwotnie Aurora miał zostać uruchomiony w 2020 roku, ale tak się nie stało, ponieważ 10 nm proces  Intela był opóźniony. To pozwoliło AMD zasilić pierwszy superkomputer exaFLOP, Frontier, swoimi produktami, ale to opóźnienie Intela pozwoliło podnieść maksymalną wydajność Aurory z jednego exaFLOP do ponad dwóch.

Kiedy superkomputer Aurora został po raz pierwszy ogłoszony w 2015 roku, miał to być pierwszy superkomputer, którego moc obliczeniowa przebije granicę exaFLOPa.

Intel Aurora

21 248 procesorów i 63 744 układy graficzne

Superkomputer Aurora składa się z tzw. „ostrzy” (blades), zwanych także węzłami, które zasadniczo są samodzielnymi komputerami, z których każdy zawiera dwa 40-rdzeniowe procesory Sapphire Rapids oparte na litografii Intel 7 i sześć procesorów graficznych Ponte Vecchio. W Aurorze jest 10 624 serwerów kasetowych, co oznacza, że ​​po ukończeniu superkomputer będzie miał 21 248 procesorów i 63 744 układy graficzne. Intel twierdzi, że w „rzeczywistych obciążeniach naukowych i inżynieryjnych” akceleratory graficzne Ponte Vecchio są znacznie szybsze niż AMD MI250X oraz A100 i H100 od NVIDII.

Intel Aurora

Z ponad 10 000 ostrzy dostarczonych już do Argonne National Laboratory, Aurora jest na dobrej drodze do uruchomienia jeszcze w tym roku i będzie miała więcej FLOP niż Frontier. Co prawda FLOPy nie są jedyną rzeczą, która decyduje o ogólnej wydajności superkomputera, ale nie da się ukryć, że Aurora będzie mieć tu dużą przewagę.

Teraz, gdy Intel w końcu wypuścił swoje pierwsze procesory bazujące na procesie Intel 7 (dawniej 10 nm), może wreszcie skupić się na nadchodzących układach wykorzystujących technologię Intel 4 (dawniej 7 nm), Intel 3, 20A i 18A. Intel ma nadzieję, że uda mu się osiągnąć roczną kadencję wydawania swoich procesorów Xeon i dwuletnią kadencję dla swoich procesorów graficznych HPC, co oznacza, że najbliższe lata będą bardzo pracowite dla Niebieskich. 

Plany Intela dla HPC

Do końca 2025 roku Intel planuje wprowadzić na rynek cztery nowe procesory Xeon. Emerald Rapids ma zadebiutować na rynku pod koniec tego roku i będzie wyposażony w rdzenie Raptor Cove P (takie same jak w procesorach Intel Core 13. generacji). Granite Rapids zastąpi Emerald Rapids w 2024 roku i będzie wykorzystywać proces Intel 3 oraz pamięć Multiplexer Combined Ranks (MCR) z szybkością do 8800 MT/s. Tymczasem pierwszy procesor Intel Xeon z rdzeniami E, Sierra Forest, ma zostać wprowadzony na rynek w 2024 roku przed Granite Rapids i również będzie wykorzystywał proces Intel 3. Następny w kolejce zdaje się Clearwater Forest, na którego poczekamy do 2025 roku, ale niewiele wiadomo jeszcze na jego temat.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel ujawnia pełną specyfikację superkomputera Aurora. Potwór o mocy obliczeniowej 2 exaFlopsów

 0