Intel uniezależnia się od Azji. Firma bliska podpisania umowy z Włochami

Intel uniezależnia się od Azji. Firma bliska podpisania umowy z Włochami

Intel jest bliski podpisania umowy z włoskim rządem na utworzenie dotowanych fabryk chipów w tym kraju. Według źródeł Reutersa, transakcja przyniesie początkowo 5 miliardów dolarów inwestycji od Intela. Z kolei Włochy pomogą w sfinansowaniu rozwoju, ponosząc aż 40% kosztów, a także zaoferują inne korzyści finansowe. Oczekuje się, że umowa zostanie ogłoszona do końca sierpnia.

Podobnie jak w przypadku niemieckich i francuskich inwestycji Intela i tym w tym przypadku do firmy zgłosiło się wiele włoskich lokalizacji. Początkowo rywalizowały regiony Apulia, Lombardia, Piemont, Sycylia i Wenecja Euganejska, jednak liczne źródła mówią, że wygrały dwa północne regiony Piemont i Wenecja Euganejska.

Intel jest bliski podpisania umowy z włoskim rządem na utworzenie dotowanych fabryk chipów w tym kraju.

Intel uniezależnia się od Azji. Firma bliska podpisania umowy z Włochami

Oczekuje się, że przeznaczeniem dwóch fabryk Intela we Włoszech będzie zaawansowane pakowanie półprzewodników i montaż. Szerszy plan zakłada utworzenie pełnej gamy obiektów z niemiecką megafabryką (dwie fabryki) potwierdzoną dla Magdeburga, produkującą układy Intel 20A i lepsze, która powstanie do 2027 r., a także francuskimi centrami badawczo-rozwojowymi (w Plateau de Saclay) i projektowania półprzewodników.

Nie wiemy, ile w sumie Intel jest gotów zainwestować, ani jakie dokładnie wsparcie otrzyma od włoskiego rządu dla całego projektu. Raport z marca sugerował, że włoskie zachęty wzrosły do ​​4 miliardów euro. Co więcej, dodatkowe pieniądze mogą być pompowane z połączenia unijnych funduszy Chip Act i samorządu lokalnego.

Intel chce w ten sposób zmniejszyć swoją zależność od Azji Wschodniej, głównie ze względu na geopolitykę. W Europie korzysta z unijnej ustawy o chipach, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, po zatwierdzeniu amerykańskiej ustawy Chips and Science Act (oraz planów finansowania).

Niewątpliwie jest kilka interesujących aspektów harmonogramu tej inwestycji, m.in. ten polityczny. Obecny premier Włoch, Mario Draghi, pracuje nad podpisaniem umowy z Intelem i chce ją sfinalizować do końca sierpnia. Na 25 września zaplanowano przedterminowe wybory i być może zabezpieczenie tak dużej inwestycji pomóc ma przekonać część wyborców do głosowania na partię rządzącą i jej koalicjantów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel uniezależnia się od Azji. Firma bliska podpisania umowy z Włochami

 0