Intel w 2023 roku stracił miliardy dolarów na produkcji procesorów

Intel w 2023 roku stracił miliardy dolarów na produkcji procesorów

Intel pozostaje najpopularniejszym producentem procesorów, ale z drugiej strony firma zanotowała straty operacyjne, które odbiły się na samej firmie. Mniej było także przychodów płynących ze sprzedaży chipów.

Intel przez lata nie mógł narzekać na brak zainteresowania ze strony konsumentów składających komputery. Jednak jak podał Reuters firma w 2023 roku odnotowała spadek zysków operacyjnych na poziomie 7 miliardów dolarów amerykańskich. To zauważalny regres względem 5,2 mld USD straconych dwa lata temu. W ubiegłym roku producent CPU osiągnął przychody w wysokości 18,9 miliarda dolarów i choć to duża liczba to wraz mamy do czynienia ze spadkiem o 31 procent w porównaniu z 27,49 miliarda dolarów zarobionych w 2022 r.

W 2023 roku Intel zanotował 31-procentową stratę przychodów.

Intel w 2023 roku stracił miliardy dolarów na produkcji procesorów

Co ciekawe dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger starał się uspokoić inwestorów mówiąc, że spadki nie stanowiły zaskoczenia firmy. Gelsinger twierdzi, że te najnowsze liczby są częściowo wynikiem błędów, jakie Intel popełnił w przeszłości i teraz przyszła pora na poniesienie konsekwencji w postaci gorszych wyników.

W okresie dużego popytu Intel przekierował 30 procent całej produkcji chipsetów do fabryk TSMC i dopiero niedawno zainwestowano w maszyny holenderskiego ASML, które produkują sprzęt z wykorzystaniem ultrafioletu. Jednak zyski z tego zakupi mają pojawić się dopiero za trzy lata.

Firma ASML podaje również na swojej stronie internetowej, że jej technologia sprawia, że skalowanie masowej produkcji chipów komputerowych staje się bardziej przystępne dla producentów procesorów takich jak Intel.

Wygląda na to, że Intel podjął właściwą decyzję w samą porę. W sumie Intel planuje wydać około 100 miliardów dolarów na budowę lub rozbudowę swoich fabryk chipów w czterech stanach.

Otrzyma także do 8,5 miliarda dolarów dofinansowania od rządu USA w ramach nowej ustawy CHIPS. Aby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, Intel będzie musiał przekonać firmy do skorzystania z jego usług, z propozycji skorzystał jako pierwszy Microsoft.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel w 2023 roku stracił miliardy dolarów na produkcji procesorów

 0