Intel wchodzi w kryptowaluty. Chip Bonanza Mine pozowoli wydajnie kopać bitcoiny

Intel wchodzi w kryptowaluty. Chip Bonanza Mine pozowoli wydajnie kopać bitcoiny

Wydobywanie kryptowalut ma coraz większy wpływ na środowisko, pochłaniając ogromne ilości energii elektrycznej. Wiele firm jest zainteresowanych stworzeniem wydajnego i efektywnego elektrycznie rozwiązania do wydobywania bitcoinów, a do rywalizacji dołączył właśnie Intel.

Producent procesorów Core na nadchodzącej Międzynarodowej Konferencji Solid-State Circuits (ISSCC) poprowadzi prezentację zatytułowaną "Bonanza Mine: An Ultra-Low-Voltage Energy-Efficient Bitcoin Mining ASIC".  Układ scalony specyficzny dla aplikacji lub ASIC to zintegrowany układ zaprojektowany do określonego celu, w tym przypadku do wydobywania cyfrowej waluty bitcoin. Nowy procesor Intela pozwoli na niski poziom zużycia energii i pozostanie wysoce wydajny, pomagając jednocześnie w wydobywaniu bitcoinów. Przewiduje się, że Intel może bezpośrednio konkurować z Bitmain na wyspecjalizowanym rynku kopania bitcoinów ASIC. "Intel od kilku lat wykonuje prace projektowe wokół układów ASIC zoptymalizowanych pod kątem SHA 256, zaczynając od prac związanych z projektowaniem ścieżek w laboratoriach Intela. Więcej szczegółów podamy w przyszłości" - oświadczył dziś Intel.

Intel wchodzi w sektor kryptowalut i zaprezentuje chip Bonanza Mine, który ma być zoptymalizowany do kopania bitcoinów.

Intel już wcześniej interesował się sprzętem do kopania kryptowalut. W 2018 r. firma zgłosiła patent, który przedstawiał projekt specjalistycznego systemu przetwarzania wykorzystującego określony zoptymalizowany algorytm kryptograficzny SHA-256. Firma znana jest z wykorzystywania algorytmów SHA-256 w swoich procesorach, więc wykorzystanie algorytmu i technologii produkcji krzemu do kopania kryptowalut jest ogromnym krokiem na rynku kopania bitcoinów. Raja Koduri, wiceprezes i dyrektor generalny grupy Accelerated Computing Systems and Graphics (AXG) w firmie Intel, powiedział w wywiadzie w zeszłym miesiącu, że możliwość znacznie wydajniejszej walidacji łańcucha bloków przy znacznie niższych kosztach i mniejszej mocy jest problemem do rozwiązania. "A to nie jest kwestia GPU, więc nie próbuj mylić tego z GPU. GPU zrobią grafikę, gry i wszystkie te wspaniałe rzeczy" – dodał Koduri.

Wydobyto już około 18,93 miliona bitcoinów, czyli ponad 90 procent całkowitej podaży, jaka kiedykolwiek zostanie stworzona. Pozostaje tylko kilka milionów bitcoinów więcej do wydobycia, a ostatnie z nich zostaną  zgodnie z projektem zdobyte dopiero w 2140 roku. Największą zmienną jest tutaj po prostu niewiadoma. Jeśli bitcoin będzie kontynuował wzrost, te ostatnie kilka milionów monet może być niezwykle cenne Jeśli nie, wkrótce z linii montażowych może zjechać sporo bezużytecznego sprzętu.

Intel ma nadzieję, że zniechęci użytkowników kart graficznych, zwłaszcza potencjalnych konsumentów ARC Alchemist, do wykorzystywania ich najnowszych kart do celów wydobywczych. Firma wiedziała, że ​ opcja kopania kryptowalut od Intela będzie konieczna w przyszłości i pozostanie konkurencyjna w stosunku do innych dużych producentów, takich jak AMD i NVIDIA. 

ISSCC potrwa od 20 do 26 lutego 2022 roku i będzie wydarzeniem wyłącznie wirtualnym. Prezentacja Bonanza Mine firmy Intel została zaplanowana w ramach segmentu Highlighted Chip Releases, który odbędzie się 23 lutego.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel wchodzi w kryptowaluty. Chip Bonanza Mine pozowoli wydajnie kopać bitcoiny

 0