Intel wciąż szuka rozwiązania problemu procesorów 13. i 14. generacji. Poprawka wpływa na wydajność

Intel wciąż szuka rozwiązania problemu procesorów 13. i 14. generacji. Poprawka wpływa na wydajność

Firma Intel twierdzi, że poprawka mikrokodu „0x129” mająca na celu naprawę błędu procesorów może w niektórych sytuacjach powodować pewne problemy z wydajnością.

Intel udostępnił poprawkę mikrokodu „0x129” producentom płyt głównych, aby naprawić błąd powodujący destabilizację procesorów Core 13. i 14. generacji. Dzień wcześniej firmy Asus i MSI zaczęły udostępniać klientom poprawki w wersji beta aktualizacji BIOS-u. Problem dotyczy oprogramowania, które może powodować, że procesory pracują na wyższych niż oczekiwane poziomach napięcia, co może prowadzić do awarii i potencjalnie trwałego uszkodzenia sprzętu.

Afera z procesorami zaszkodziła reputacji Intela jako zaufanego dostawcy chipów PC.

intel core

Intel w swoim oświadczeniu poinformował, że poprawka mikrokodu 0x129 „ograniczy żądania napięcia powyżej 1,55 V jako środek zapobiegawczy dla procesorów, które nie doświadczają objawów niestabilności”. Firma zasugerowała również, że w najbliższym czasie mogą pojawić się kolejne poprawki oprogramowania. „Intel nadal bada sposoby łagodzenia scenariuszy, które mogą skutkować przesunięciem Vmin [minimalnego napięcia roboczego] na potencjalnie zagrożonych procesorach. Aktualizacje zostaną dostarczone do końca sierpnia” — poinformowała firma.

Intel zaznaczył, że poprawka może wpłynąć na wydajność układu w niektórych scenariuszach, powodując „umiarkowane skutki” w testach porównawczych, takich jak „WebXPRT Online Homework” i „PugetBench GPU Effects Score”. W testach gier wydajność również mieściła się w normie, z wyjątkiem gry „Hitman 3: Dartmoor”.

Recenzent PC JayzTwoCents przetestował poprawkę i odkrył, że powoduje ona maksymalnie 2% spadek wydajności w zamian za stabilność.

Aktualizacja mikrokodu 0x129 jest jedynie środkiem zapobiegawczym mającym na celu rozwiązanie problemu z napięciem procesora. Intel zobowiązał się dostarczyć dotkniętym problemem klientom zamienne procesory bez dodatkowych kosztów w ramach programu gwarancyjnego.

Aktualizacja mikrokodu będzie dostępna tylko poprzez aktualizacje BIOS-u płyty głównej, a nie jako łatka systemu operacyjnego Windows. Właściciele dotkniętych procesorów będą musieli ponownie wgrać BIOS na płytę główną, aby poprawnie zainstalować poprawkę.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel wciąż szuka rozwiązania problemu procesorów 13. i 14. generacji. Poprawka wpływa na wydajność

 0