Intel zapowiada Optane DC Persistent Memory w formie modułów DIMM

Intel zapowiada Optane DC Persistent Memory w formie modułów DIMM

Wczorajsza konferencja Intel Data-Centric Innovation Day, który poświęcona była profesjonalnym produktom dedykowanym serwerom, przyniosła kilka ciekawych zapowiedzi (jak choćby nowe procesory Xeon z rodziny Cascade Lake), w tym długo wyczekiwane pamięci Optane DC Persistent Memory. Mamy tu bowiem do czynienia z trwałą pamięci w standardzie DIMM, która ma szansę zrewolucjonizować sposób w jaki serwery przetwarzają duże zestawy danych. Ponadto Intel za ich pomocą próbuje stworzyć most pomiędzy ceną a wydajnością DRAM oraz NAND, a nowa klasa pamięci otwiera tu wiele nowych, nieosiągalnych dotychczas możliwości. Wykorzystanie technologii 3D XPoint, czyli rodzaju nieulotnych pamięci, pozwolić ma bowiem w tym przypadku na swoiste połączenie zalet DRAM i NAND.

Intel za  pomocą Optane DC Persistent Memory próbuje stworzyć most pomiędzy ceną a wydajnością DRAM oraz NAND, a nowa klasa pamięci otwiera tu wiele nowych, nieosiągalnych dotychczas możliwości.

Intel zapowiada Optane DC Persistent Memory w formie modułów DIMM

Kluczową cechą technologii 3D XPoint jest fakt, że zachowuje ona dane nawet po utracie zasilania, co oznacza, że wykorzystywać można ją jako typową pamięć oraz nośnik danych i tym samym otwiera to nowe możliwości wykorzystania tego typu rozwiązań. Optane DC Persistent Memory DIMM wykorzystywać ma standardowy slot DDR4, ale dostarczy zdecydowanie większe opcje pojemności, ponieważ w tym przypadku otrzymamy 128 GB, 256 GB lub 512 GB. To duży skok względem dotychczasowych 128 GB modułów DDR4. Intel wprost podaje, że produkt ten będzie stanowić pomost między ceną a wydajnością DRAM i NAND, choć jak na razie producent nie zdradza, ile trzeba będzie zapłacić za taką przyjemność. Niemniej jednak spodziewać się można, że będą to wyraźnie niższe kwoty niż za obecne moduły DRAM typu DDR4. Producent nie pochwalił się też żadnymi wynikami wydajności, ale kiedy kilka lat temu zapowiadał 3D Xpoint wraz z Micronem, to obiecywane było, że technologia ta jest 1000 razy szybsza i trwalsza od NAND i oferuje 10-krotnie większe pojemności (potencjalne zagęszczenie) od DRAM.

Intel zapowiada Optane DC Persistent Memory w formie modułów DIMM

Moduły DIMM Optane DC Persistent Memory otrzymają kontroler w stylu dysków SSD, jak również autorski kontroler pamięci zaprojektowany przez Intela. Co więcej, będzie można wykorzystywać te pamięci wraz z tradycyjnymi DRAM, choć zarządzanie nimi będzie zgoła odmienne, ze względu na różne opóźnienia, przepustowość i protokoły. Stąd ten potrzeba nowego kontrolera pamięci Cascade Lake. Ta nowa klasa produktów Intela pozwoli stosować w serwerach zdecydowanie większe ilości pamięci (liczone w terabajtach), będące zdecydowanie bliżej CPU, choć nie wyeliminuje tradycyjnego RAM-u. Poza tym, jako że mamy do czynienia z nieulotną pamięcią, utrata danych z pamięci (np. na wypadek konieczności zresetowania serwera lub gdy ten padnie) nie powinna stanowić już żadnego problemu.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zapowiada Optane DC Persistent Memory w formie modułów DIMM

 0