Intel znów przegrał z trollem patentowym. Tym razem musi zapłacić blisko 1 miliard dolarów

Intel znów przegrał z trollem patentowym. Tym razem musi zapłacić blisko 1 miliard dolarów

Intel i firma VLSI toczą wiele batalii patentowych, a Intel właśnie kolejny raz przegrał. Zgodnie z werdyktem producent procesorów musi zapłacić trollowi patentowemu prawie 949 milionów dolarów i to za technologię, która według nich, nie jest w ogóle używana.

Patent, o którym mowa, został nabyty przez VLSI od holenderskiego producenta chipów NXP Semiconductors NV i według rzecznika firmy powoduje „miliony naruszeń na sekundę” w procesorach Intela. Jury nie miało wątpliwości, a VLSI otrzymało pełną kwotę odszkodowania. Patent US7247552B2 obejmuje "technikę łagodzenia problemów związanych z defektami spowodowanymi przez naprężenia stosowane na podkładkach łączących". Opatentowana technologia poprawiłaby projekt chipa przed właściwym procesem produkcyjnym. Zdaniem VLSI patent był nadal używany przez Intela w architekturze procesorów Skylake i Cascade Lake, procesorach wprowadzonych na rynek odpowiednio w 2015 i 2019 roku. Opatentowana technologia VLSI pochodzi jednak z wniosku złożonego w 2005 roku. Patent jest nadal aktywny i teoretycznie powinien wygasnąć w 2025 roku.

Firma skupująca patenty, a nie posiadająca żadnego własnego dorobku, kolejny raz pozwała Intela. Wcześniej Intel był zmuszony zapłacić 2,2 mld USD, teraz jest to prawie kolejny miliard. 

 

Intel twierdzi jednak, że w żaden sposób nie narusza patentu, bo Skylake i Cascade Lake wykorzystują technologie opracowane we własnym zakresie, a patent VLSI w ogóle nie działałby z nowoczesnymi procesorami. Niebiescy złożyli apelację i zamierzają dalej walczyć.

To nie jedyny spór, jaki firmy toczą między sobą. VLSI próbowało „wycisnąć” 3 miliardy dolarów z Intela w zeszłym roku za inne patenty NXP Semiconductors, które miały nawet 20 lat i dotyczyły odtwarzaczy MP3. Wtedy wygrał Intel. Jeszcze wcześniej było to 2,2 mld USD, kiedy to wygrało VLS. Intel już wtedy nazywał VLSI trollem patentowym. Według firmy, VLSI nie ma żadnych produktów, więc jedyną możliwością przychodu są pozwy, więc VLSI wzięło dwa swoje patenty, które nie były używane od dziesięcioleci i stwierdziło, że chce za nie 2 miliardy. Intel złożył wówczas apelację, ale bezskutecznie.

Dwie inne sprawy patentowe wniesione przez VLSI przeciwko Intelowi wciąż toczą się w Północnej Kalifornii i Delaware. Proces w Kalifornii ma rozpocząć się w 2024 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel znów przegrał z trollem patentowym. Tym razem musi zapłacić blisko 1 miliard dolarów

 0