Intel Arc A770 - karta graficzna doczekała się daty premiery i ceny. Ta bardzo pozytywnie zaskakuje

Intel Arc A770 - karta graficzna doczekała się daty premiery i ceny. Ta bardzo pozytywnie zaskakuje

W trakcie wczorajszego wydarzenia Intel Innovation Pat Gelsinger potwierdził w końcu cenę i globalną datę premiery karty graficznej Arc A770. Wygląda na to, że giganta z Santa Clara rzeczywiście chce mocno namieszać na rynku GPU konkurencyjnymi cenami. 

Długo wyczekiwane karty graficzne Intela do komputerów stacjonarnych wielkimi krokami zbliżają się do graczy na całym świecie. W ramach swojego wczorajszego wydarzenia Intel potwierdził, że model Arc A770 będzie dostępny w wielu wariantach od 12 października w cenie zaczynającej się od 329 USD. Trzeba przyznać, że jak na tej klasy GPU jest to naprawdę niska kwota, a na pewno niższa niż się spodziewaliśmy. 

Intel Arc

Przypominamy, że Arc A770 bazuje na w pełni odblokowanym GPU ACM-G10 z 32 rdzeniami Xe i karta będzie dostępna w dwóch wariantach: z 8 GB i 16 GB pamięci VRAM. Wariant Limited Edition firmy Intel oferowany będzie tylko z 16 GB pamięci, ale cena od 329 USD zapewne odnosi się do 8 GB wersji.

Intel Arc

Arc A770 będzie rywalizował bezpośrednio w segmencie cenowym takich kart jak GeForce RTX 3060 czy Radeon RX 6650 XT. Jednocześnie Intel twierdzi, że jego sprzęt zapewnia odpowiednią „wydajność w grania w 1440p”, jak i oferuje do 65 procent wyższą „szczytową” wydajność ray tracingu niż konkurenci (chociaż nie wymieniał konkretnego rywala).

Podobnie jak konkurenci, Intel stawia mocno nie tylko na czystą moc obliczeniową, ale i sztuczną inteligencję. Arc A770 obsługuje technologię Xe Super Sampling (XeSS), która podobnie jak DLSS od NVIDII lub FidelityFX Super Resolution firmy AMD wykorzystuje skalowanie AI w celu zwiększenia liczby klatek na sekundę w wyższych rozdzielczościach. Technika ta wspiera dedykowane i zintegrowane procesory graficzne Intela i powinna być dostępna w ponad 20 grach do końca 2022 roku.

Pierwsza karta graficzna Intela do komputerów stacjonarnych, Arc A380, była dostępna wyłącznie w Chinach. Tym samym to Arc A770 wyznacza globalny debiut Niebieskich na rynku samodzielnych GPU dla graczy. Nie da się jednak ukryć, że Intel jest tu wyraźnie spóźniony, gdyż najpierw obiecywał debiut swoich kart w pierwszej połowie roku, następnie do końca lata, a ostatecznie musimy poczekać do jesieni. A770 może jednak wyróżniać się jako realna opcja dla graczy szukających tańszych alternatyw, szczególnie gdy karty graficzne, takie jak RTX 3060, wciąż sprzedawane są w zawyżonych cenach.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arc A770 - karta graficzna doczekała się daty premiery i ceny. Ta bardzo pozytywnie zaskakuje

 0