Inżynier AMD odnosi się do wady procesorów sprzed 16 lat. To tzw. "Layoff Bug"

Inżynier AMD odnosi się do wady procesorów sprzed 16 lat. To tzw. "Layoff Bug"

Procesory wykorzystujące architekturę "Barcelona" miały poważny problem. Odkryto w nich błąd o nazwie TLB Bug, który mógł prowadzić do niestabilnej pracy systemu. Teraz, po wielu latach, do tematu odniósł się inżynier AMD twierdząc, że błąd był przez nich nazywany "Layoff Bug".

 

Wiele lat temu, jeszcze przed debiutem Windowsa 7, firma AMD mierzyła się z poważnym błędem swoich procesorów. Dotknięte nim były układy bazujące na architekturze, które nazwa kodowa to "Barcelona". Jeden z inżynierów AMD, Phil Park, odniósł się teraz do tego problemu nazywając błąd "Layoff Bug" (oficjalna nazwa to TLB Bug). Prawdopodobnie błąd otrzymał taki przydomek ze względu na konsekwencje jakie mogły z niego wynikać. Pracownicy zapewne obawiali się, że jeśli nie zostanie on naprawiony to firma zacznie zwalniać.

Jeden z inżynierów AMD, Phil Park, odniósł się teraz do tego problemu nazywając błąd "Layoff Bug".

Dowiadujemy się również, że oprócz tzw. "Layoff Bug" AMD musiało w tamtym czasie mierzy się także z konsekwencjami anulowanej architektury rdzenia CPU. Park wyjaśnił, że anulowana architektura była w tamtym czasie bardzo kosztowna dla tak małej firmy jaką było wówczas AMD. W połączeniu z błędem procesorów "Barcelona" miało to cofnąć firmę o lata. Wyciągając wnioski AMD stworzyło jednak finalnie architekturę Zen, która - jak dobrze wiemy - pozwoliła Czerwonym na powrót do rywalizacji z Intelem.

TLB Bug dotyczył 4-rdzeniowych procesorów Phenom, a także jednostek Opteron (układy serwerowe). Za skrótowcem TLB kryje się Translation Lookaside Bufffer. Dzięki temu AMD mogło znacząco poprawić wydajność swoich CPU. Problem pojawił się, gdy okryto sprzętowy błąd z działaniem TLB. Mógł on powodować problemy w tym niestabilną pracę systemu.

AMD oczywiście zareagowało w taki sposób, którego każdy by się spodziewał. Wypuszczona została aktualizacja. Niestety nie obyło się bez strat. Rozwiązanie problemu kosztowało procesory 10% ich wydajności. A przynajmniej tak twierdziło w tamtym czasie AMD. Niektóre źródła powadały jednak, że spadek wydajności mieścił się w przedziale 10-20%. W 2008 roku, czyli rok później, AMD wydało już poprawkę na poziomie sprzętu, która nie wiązała się z takimi spadkami wydajności. Pojawiły się nowe procesory Phenom.

W tamtym czasie AMD z pewnością miało dużo stresu. Najpierw odkrycie poważnego błędu, a później poprawka, która znacząco obniża wydajność.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Inżynier AMD odnosi się do wady procesorów sprzed 16 lat. To tzw. "Layoff Bug"

 0