iPhone winny ujawnienia tajnych planów wojskowych USA. Kto zaprosił dziennikarza do czatu o wojnie?

iPhone winny ujawnienia tajnych planów wojskowych USA. Kto zaprosił dziennikarza do czatu o wojnie?

Jak donoszą media, 13 marca redaktor naczelny magazynu The Atlantic, Jeffrey Goldberg, został przypadkowo dodany do tajnego czatu grupowego, na którym omawiano plan ściśle tajnej operacji militarnej USA w Jemenie. Zaproszenie wysłał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz, który omyłkowo dodał Goldberga zamiast rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC), Briana Hughesa.

Goldberg, po otrzymaniu zaproszenia, opublikował w The Atlantic tekst, w którym nie tylko ujawnił szczegóły planowanego ataku, ale również wskazał, że członkowie administracji Trumpa używali aplikacji Signal na prywatnych, niezabezpieczonych urządzeniach i sieciach do przekazywania tajnych informacji. Budziło to poważne obawy, że wrogie państwa mogłyby z łatwością przechwycić te dane - zwłaszcza że rząd USA nie kontroluje aplikacji Signal.

Biały Dom tłumaczy, że to iPhone Waltza zasugerował powiązanie obu kontaktów.

Brytyjski dziennik The Guardian opublikował raport, który wyjaśnia, jak doszło do tej pomyłki, i winą częściowo obarcza iPhone’a. Jak wynika z ustaleń, urządzenie Waltza zasugerowało aktualizację numeru telefonu Hughesa – jednak wskazany kontakt należał do... Jeffreya Goldberga. Waltz zaakceptował sugestię telefonu, myśląc, że to poprawny numer Hughesa, i to właśnie ten numer dodał później do czatu w aplikacji Signal.

Kompromitacja rządu USA już nikogo nie dziwi?

Historia ma swój początek w październiku, gdy Goldberg wysłał e-mail do kampanii Trumpa z krytyką pod adresem prezydenta w sprawie jego wypowiedzi o weteranach. Wiadomość została przekazana Hughesowi, ówczesnemu rzecznikowi kampanii, i tak dane kontaktowe Goldberga trafiły do kontaktów Waltza - przypadkowo przypisane do karty kontaktowej Hughesa.

Biały Dom tłumaczy, że to iPhone Waltza zasugerował powiązanie obu kontaktów. Gdy Waltz chciał dodać Hughesa do grupy na Signal, telefon podpowiedział numer Goldberga.

Wrogie państwa mogłyby z łatwością przechwycić te dane - zwłaszcza że rząd USA nie kontroluje aplikacji Signal

Choć cała sytuacja wydaje się wiarygodną pomyłką, nie wyjaśnia, dlaczego administracja używała aplikacji Signal do przekazywania tajnych informacji. Rząd tłumaczy to brakiem alternatywnego narzędzia umożliwiającego komunikację w czasie rzeczywistym między dwiema agencjami jednocześnie.

Całe zdarzenie określane jest jako „niefortunna seria pomyłek”, a choć Waltz mógł być bardziej uważny, prezydent USA najwyraźniej nie zamierza go z tego powodu pociągać do odpowiedzialności. Bo ludzie Trumpa robią za dużo błędów, żeby po jednym ich męczyć konsekwencjami, rozumiecie.

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Mobile

Pokaż / Dodaj komentarze do: iPhone winny ujawnienia tajnych planów wojskowych USA. Kto zaprosił dziennikarza do czatu o wojnie?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł