Iris Plus Graphics 940 - nowe iGPU Intela przetestowane. Obiecujące wyniki

Iris Plus Graphics 940 - nowe iGPU Intela przetestowane. Obiecujące wyniki

Nie ma wątpliwości, że Intel od jakiegoś czasu mocno koncentruje się na układach graficznych, ponieważ w tym celu zebrał nawet nowy zespół z Rają Kodurim na czele, którego zadaniem jest opracowanie zewnętrznych kart graficznych. Co więcej, Niebiescy rozpieszczają nas ostatnio częstszymi aktualizacjami swoich sterowników dla iGPU i zintegrowane układy graficzne może nie wzbudzają tyce emocji co samodzielne GPU, ale najnowsze przecieki sugerują, że firma szykuje coś imponującego także na tym polu. Mowa tu o układach Gen11, o których Intel wspominał po raz pierwszy w grudniu zeszłego roku na wydarzeniu Architecture Day, gdzie skupił się głównie na 10 nm platformie CPU Sunny Cover, która stanowić ma podstawę dla przyszłych procesorów serwerowych Xeon, jak i konsumenckich Core, które trafią na rynek w drugiej połowie bieżącego roku.

Do sieci wyciekły wyniki kilku benchmarków układu 11. generacji, zidentyfikowanego jako Iris Plus Graphics 940.

​​Iris Plus Graphics 940 - nowe iGPU Intela przetestowane. Obiecujące wyniki

Układy graficzne 11. generacji stanowić mają dopełnienie platformy Sunny Cove i producent zapowiadał, że zaoferują duży skok wydajności względem poprzedników, a to za sprawą podniesienia liczby jednostek wykonawczych z 24 do 64, co przełożyć ma się na moc obliczeniową wynoszącą 1 TFLOPS. Oczywiście wciąż daleko będzie im do dedykowanych grafik, ale powinny pozwolić nam na grę na niskich i średnich ustawieniach w rozdzielczości Full HD w większości popularnych tytułów. Kolejna duża zmiana to dodanie wsparcia dla technologii Adaptive Sync, a nie zabraknie też obsługi HDR oraz wielu monitorów, a po więcej szczegółów odsyłamy do stosownego newsa. Nas interesuje bardziej, że do sieci wyciekły wyniki kilku benchmarków układu 11. generacji, zidentyfikowanego jako Iris Plus Graphics 940, których wyniki zostały pogrupowane i porównane z poprzednikiem, a także konkurencją ze strony AMD, przez użytkownika Reddita znanego jako Dylan522p.

Iris Plus Graphics 940 - nowe iGPU Intela przetestowane. Obiecujące wyniki

Odnotować można tu bardzo duże wzrosty wydajności względem układów Gen9, sięgające nawet 132%, a mówimy tu zapewne jeszcze o wczesnej wersji inżynierskiej i jeśli ta doczeka się usprawnień, choćby w zakresie sterowników, przewaga nad poprzednią generacją może być jeszcze większa. Sprawdzono także jak Iris Plus Graphics 940 wypada na tle zintegrowanych grafik w procesorach Ryzen 2700 i Ryzen 5 2400G, czyli odpowiednio Vega 10 i Vega 11. Z tym pierwszym iGPU rozwiązanie  Intela radzi sobie bez większego problemu, z tym drugim jednak, w zależności do testu, górą raz jest grafika Intela, raz AMD i z tego starcia zwycięsko ostatecznie zdaje się wychodzić Vega 11. Niemniej jednak, wygląda to bardzo obiecująco, a Intel ma jeszcze czas na poprawki. Jeśli zaś rzeczywiście uda się mu dostarczyć tak wydajne iGPU, to wkrótce tego typu rozwiązania mogą zastąpić dedykowane grafiki NVIDII czy AMD z budżetowego segmentu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Iris Plus Graphics 940 - nowe iGPU Intela przetestowane. Obiecujące wyniki

 0