Izrael na wojnie z gotówką. Poważne ograniczenia w płatnościach i wymóg cyfrowych transakcji

Izrael na wojnie z gotówką. Poważne ograniczenia w płatnościach i wymóg cyfrowych transakcji

Od 1 sierpnia Izraelczycy nie mogą dokonywać płatności gotówką i czekiem bankowym na kwotę powyżej 6 000 szekli (około 8000 zł). Według Urzędu Skarbowego tego kraju ustawa ma na celu zwalczanie uchybień podatkowych, przestępczości zorganizowanej i prania brudnych pieniędzy.

„Chcemy, aby społeczeństwo ograniczyło wykorzystanie gotówki” – powiedziała Tamar Bracha z izraelskiego Urzędu Podatkowego w rozmowie z The Media Line. „Celem jest zmniejszenie płynności gotówki na rynku, głównie dlatego, że organizacje przestępcze mają tendencję do polegania na gotówce. Ograniczając jej użycie, działalność przestępcza jest znacznie trudniejsza do przeprowadzenia.” Niektórzy krytycy odrzucają jednak argument, że prawo zmniejsza ilość gotówki na rynku. „Uczestniliśmy w dyskusji na temat ustawy. Z danych, które przywieźliśmy, wynikało, że od pierwszego etapu ustawy ilość gotówki na rynku tylko wzrosła. Najwyraźniej coś nie działa” – powiedział Uri Goldman, prawnik reprezentujący powodów, którzy sprzeciwiali się prawu już w 2018 roku. Poprzedni etap ustawy wprowadzał limit 11 000 szekli na transakcje dokonywane na rzecz przedsiębiorstw. Transakcje gotówkowe pomiędzy osobami prywatnymi były ograniczone do 50 000 szekli.

Niektórzy komentatorzy uważają, że przepisy są wstępem do całkowitego odejścia od gotówki w Izraelu. Taki plan zapowiadała niedawno Ukraina.

Goldman zauważył ponadto, że ponad milion ludzi w Izraelu nie ma kont bankowych. W związku z tym prawo „uniemożliwiłoby im prowadzenie jakiejkolwiek działalności i praktycznie zamieniłoby 10% populacji w przestępców”. Nowe prawo zabrania firmom płatności gotówką i czekiem bankowym powyżej 6 000 szekli. Transakcje między obywatelami (nie biznesami) są ograniczone do 15 000 szekli (20 000 zł).

Istnieją dwa wyjątki od prawa; transakcje z Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu i instytucjami charytatywnymi. Bracha powiedziała, że wyjątki są tymczasowe. Oczekuje się, że zwolniona populacja i instytucje znajdą alternatywne metody płatności. „Nie sądzę, aby ktokolwiek znalazł rozwiązanie” – powiedział Goldman. „Ta część prawa w zasadzie obiecuje Palestyńczykom z Zachodniego Brzegu i ultraortodoksyjnym Żydom wyjście. To niesprawiedliwe wobec reszty ludzi i wątpię, czy to się zmieni w przyszłości”. Za złamanie nowych przepisów grozi grzywna, lub więzienie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Izrael na wojnie z gotówką. Poważne ograniczenia w płatnościach i wymóg cyfrowych transakcji

 0