Jaguar Land Rover wstrzymuje produkcję samochodów z powodu braku chipów

Jaguar Land Rover wstrzymuje produkcję samochodów z powodu braku chipów

Jaguar Land Rover tymczasowo zamyka swoje dwie główne fabryki samochodów z powodu braku chipów komputerowych. Sytuacja, która dotknęła największego brytyjskiego producenta samochodów jest analogiczna do problemów Forda, którego również mocno dotknął problem niedoboru półprzewodników. Jaguar zapowiedział, że fabryki w Halewood i Castle Bromwich będą zamknięte z powodu sytuacji na rynku. Niedobory chipów są wywołane ogromnym popytem ze strony konsumentów i przestojów z powodu pandemii, co dotknęło równie mocno branże smartfonów, telewizorów, czy podzespołów komputerowych.

Niedobory chipów wpływają mocno również na przemysł motoryzacyjny. Braki są tak dotkliwe, że producenci muszą wstrzymywać linie produkcyjne.

Jaguar Land Rover, którego właścicielem jest indyjska Tata Motors, powiedział w oświadczeniu: "Dostosowaliśmy harmonogramy produkcji niektórych pojazdów, co oznacza, że ​​nasze zakłady produkcyjne w Castle Bromwich i Halewood będą działać przez ograniczony okres bez produkcji od poniedziałku 26 kwietnia. Ściśle współpracujemy z dostawcami, których dotyczy problem, w celu rozwiązania sytuacji i zminimalizowania wpływu na zamówienia klientów, gdy tylko jest to możliwe". Produkcja w trzeciej fabryce w Solihull będzie kontynuowana. Fabryka Castle Bromwich produkuje modele Jaguar XE, XF i F-Type i zatrudnia około 1900 osób. Halewood produkuje Range Rovera, Evoque i Land Rover Discovery Sport i zatrudnia około 4000 pracowników.

Braki chipów samochodowych dodatkowo pogłębiają sytuacje losowe, jak pożar w fabrykach japońskiej firmy należącej do Renesas Electronics, jednego z największych na świecie producentów półprzewodników dla przemysłu samochodowego, czy awaria prądu w produkującej chipy motoryzacyjne fabryce TSMC. Inni producenci również dostrzegają problem. Stellantis, zapowiedział, że zastąpi cyfrowe prędkościomierze analogowymi w jednym ze swoich modeli Peugeota. Daimler, General Motors i Volkswagen również zawieszali linie produkcyjne w różnych okresach w ostatnich tygodniach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaguar Land Rover wstrzymuje produkcję samochodów z powodu braku chipów

 0