Jak wyglądał rynek składanych smartfonów w 2023 roku? Podano nowe dane

Jak wyglądał rynek składanych smartfonów w 2023 roku? Podano nowe dane

Składane smartfony nadal nie mogą równać się z klasycznymi smartfonami, ale pomału zdobywają rynek. Poznaliśmy nowe dane dostaw składanych smartfonów w 2023 roku oraz prognozę na 2024 r.

Według danych firmy analitycznej TrendForce liczba dostaw składanych smartfonów wyniosła w 2023 roku 15,9 mln sztuk, co oznacza wzrost o 25% rok do roku i stanowi około 1,4% całego rynku smartfonów. Oczekuje się, że w 2024 r. dostawy wzrosną do około 17,7 mln sztuk, co oznacza wzrost o 11% i nieznaczny wzrost udziału w rynku do 1,5%. Tempo wzrostu pozostaje jednak poniżej oczekiwań, a udział segmentu ma przekroczyć 2% dopiero w 2025 roku. Składane urządzenia nie zdobywają więc szturmem serc klientów, tak jak oczekiwaliby tego producenci, aczkolwiek mimo wszystko małymi kroczkami poruszają się do przodu.

Według danych firmy analitycznej TrendForce liczba dostaw składanych smartfonów wyniosła w 2023 roku 15,9 mln sztuk, co oznacza wzrost o 25% rok do roku i stanowi około 1,4% całego rynku smartfonów.

Jak wyglądał rynek składanych smartfonów w 2023 roku? Podano nowe dane

Spowolnienie rozwoju branży składanych smartfonów analitycy przypisują dwóm czynnikom: niskie zainteresowanie ze strony konsumentów wynika m.in. z tego, że zwłaszcza nowi użytkownicy często borykają się z problemem z konserwacją takiego sprzętu, wliczając do tego jego ruchome elementy. Po drugie są ludzie, którzy nie mają zaufania do składanych urządzeń i wolą zwykłe smartfony.

Chodzi tutaj o trwałość całej konstrukcji i jej składanych elementów, która szczególnie na początku była kwestionowana w różnych testach. Dotyczyło to jednak pierwszych modeli, a taki Samsung w kolejnych generacjach poczynił pod tym względem odczuwalne postępy.

TrendForce zauważa, że przyszły rozwój rynku składanych smartfonów jest ściśle powiązany z tempem optymalizacji kosztów. Kluczowe komponenty, takie jak UTG i zawiasy, po standaryzacji mogłyby zostać wprowadzone do masowej produkcji, co znacznie obniżyłoby koszty.

Ponadto oczekuje się, że wzrost dostaw składanych wyświetlaczy przez chińskich producentów paneli, którzy oferują przewagę cenową nad koreańskimi dostawcami, jeszcze bardziej obniży koszty składanych telefonów. Umożliwiłoby to markom obniżenie cen sprzedaży.

Jeśli chodzi o konkretne firmy bez zaskoczenia pierwsze miejsce na rynku zajmuje Samsung pomimo spadku udziałów z 80% w 2022 r. do 70% w 2023 roku. Na kolejnych miejscach znalazły się Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak wyglądał rynek składanych smartfonów w 2023 roku? Podano nowe dane

 0