Jak wypada żywotność dysków twardych najpopularniejszych marek? Backblaze odpowiada 10-letnim testem

Jak wypada żywotność dysków twardych najpopularniejszych marek? Backblaze odpowiada 10-letnim testem

Firma Backblaze sporządziła zestawienie bardzo przydatnych informacji, których zbieranie rozpoczęło się w kwietniu 2013 roku. Zbadanych zostało wiele dysków twardych, używanych na ich serwerach i sporządzono krzywą oczekiwanej długości życia sprzętu. Marki, które znalazły się na liście to HGST, Seagate, Toshiba i Western Digital. Zebrane dane mają pomóc konsumentom w wyborze nośników.

Firma Backblaze udostępniła bardzo przydatne informacje, mówiące czego konsumenci mogą spodziewać się po zakupie dysku twardego danej marki. W ostatnio opublikowanym wpisie, Backblaze zwróciło uwagę na dane, określające przewidywaną długość życia dysków twardych najpopularniejszych marek, używanych na ich serwerach. W zestawieniu znalazły się urządzenia od HGST, Seagate, oraz Toshiba. Firma analizowała nośniki o pojemności od 4 TB do 14 TB. Zbieranie danych do tej analizy rozpoczęło się niemalże 10 lat temu (!), a dokładniej w kwietniu 2013 roku. Udało się dzięki temu zbadać dużą ilość dysków oraz stworzyć wykres oczekiwanej długości życia. Warto zaznaczyć, że część z nośników nie przetrwała do końca eksperymentu, czyli 31 marca bieżącego roku. Jako ciekawostkę wspomnę także, iż marka HGST została przejęta przez Western Digital, ale z uwagi na okres zbierania informacji, w zestawieniu posłużono się jeszcze starą nazwą

Firma Backblaze przygotowała wykres obrazujący żywotność dysków twardych najpopularniejszych marek na podstawie 10-letniego okresu zbierania danych. Najlepiej w testach wypadły nośniki od HGST, czyli obecnego Western Digital.

Backblaze - żywotność dysków twardych 4 TB
fot: Backblaze

Testy z wykorzystniem 4-terabajtowych dysków HGST HMS5C4040BLE640 oraz Seagate ST4000DM000 wskazały, że oczekiwana żywotność sprzętu od Seagate znacząco spada w ciągu 72 miesięcy. Tylko 81% urządzeń tej marki przetrwało do końca zbierania danych. Dużo lepiej poradziły sobie nośniki HGST (WD), z których aż 97% udało się przeżyć. Kolejny wykres prezentuje nam dwa, 8-terabajtowe dyski od Seagate. Jednym z nich jest konsumencki model ST8000DM002, drugim zaś ST8000NM0055 klasy korporacyjnej z podmarki Exos. Co ciekawe, w ciągu 6-letniego eksperymentu to nośniki klasy konsumenckiej okazały się lepsze pod kątem długości życia. Różnica nie jest jednak znacząca, bowiem mówimy o dysproporcji rzędu 1,4%. W zestawieniu 12-terabajtowych dysków wzięły udział modele Exos X14 (ST12000NM0008) i Exos X16 (ST12000NM001G) od Seagate oraz HUH721212ALN604 marki HGST.

Backblaze - żywotność dysków twardych 8 TB
fot: Backblaze

Warto zauważyć, że w tym przypadku okres zbierania danych jest znacznie krótszy, a powód stanowi fakt, że im większą pojemnością charakteryzują się dyski, tym mniej czasu dostępne są w sprzedaży z uwagi na coraz nowsze technologie i rozwiązania. W ciągu 24 miesięcy ponownie wygrywa propozycja HGST. W ostatniej części doświadczenia, gdzie wykorzystano 14-terabajtowe nośniki widzimy sprzęt od Toshiby, WD oraz Seagate o oznaczeniach kolejno: MG07ACA14TA, WUH721414ALE6L4 oraz ST14000NM001G. Ponownie mamy do czynienia ze znacznie skróconym wykresem. W najdłuższym wspólnym okresie, po ponad roku widzimy dominację HGST. Dobrze radzi sobie także propozycja od Toshiby, zostawiając tym samym konstrukcję Seagate na samym końcu stawki.

Backblaze - żywotność dysków twardych 12 TB
fot: Backblaze
Backblaze - żywotność dysków twardych 14 TB
fot: Backblaze

Wygląda zatem na to, że dyski od HGST (obecnie Western Digital) cechują się najlepszą żywotnością. Należy jednak pamiętać, że nie tylko ten czynnik decyduje o końcowym wyborze konsumenta. Mają na to wpływ także inne parametry, jak chociażby wydajność, czy cena, która w przypadku rozwiązań od WD potrafi być znacznie wyższa od nośników Seagate. Należy również pamiętać, że modernizacja komputera przeciętnego użytkownika odbywa się stosunkowo często, a same dyski HDD odchodzą w coraz szybszym tempie na emeryturę (przynajmniej na rynku konsumenckim). Niemniej jednak tego typu porównanie może znacząco pomóc w wyborze odpowiedniego sprzętu osobom szukającym niezawodnego magazynu danych na spore ilości gigabajtów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak wypada żywotność dysków twardych najpopularniejszych marek? Backblaze odpowiada 10-letnim testem

 0