Firma Backblaze sporządziła zestawienie bardzo przydatnych informacji, których zbieranie rozpoczęło się w kwietniu 2013 roku. Zbadanych zostało wiele dysków twardych, używanych na ich serwerach i sporządzono krzywą oczekiwanej długości życia sprzętu. Marki, które znalazły się na liście to HGST, Seagate, Toshiba i Western Digital. Zebrane dane mają pomóc konsumentom w wyborze nośników.
Firma Backblaze udostępniła bardzo przydatne informacje, mówiące czego konsumenci mogą spodziewać się po zakupie dysku twardego danej marki. W ostatnio opublikowanym wpisie, Backblaze zwróciło uwagę na dane, określające przewidywaną długość życia dysków twardych najpopularniejszych marek, używanych na ich serwerach. W zestawieniu znalazły się urządzenia od HGST, Seagate, oraz Toshiba. Firma analizowała nośniki o pojemności od 4 TB do 14 TB. Zbieranie danych do tej analizy rozpoczęło się niemalże 10 lat temu (!), a dokładniej w kwietniu 2013 roku. Udało się dzięki temu zbadać dużą ilość dysków oraz stworzyć wykres oczekiwanej długości życia. Warto zaznaczyć, że część z nośników nie przetrwała do końca eksperymentu, czyli 31 marca bieżącego roku. Jako ciekawostkę wspomnę także, iż marka HGST została przejęta przez Western Digital, ale z uwagi na okres zbierania informacji, w zestawieniu posłużono się jeszcze starą nazwą
Firma Backblaze przygotowała wykres obrazujący żywotność dysków twardych najpopularniejszych marek na podstawie 10-letniego okresu zbierania danych. Najlepiej w testach wypadły nośniki od HGST, czyli obecnego Western Digital.
Testy z wykorzystniem 4-terabajtowych dysków HGST HMS5C4040BLE640 oraz Seagate ST4000DM000 wskazały, że oczekiwana żywotność sprzętu od Seagate znacząco spada w ciągu 72 miesięcy. Tylko 81% urządzeń tej marki przetrwało do końca zbierania danych. Dużo lepiej poradziły sobie nośniki HGST (WD), z których aż 97% udało się przeżyć. Kolejny wykres prezentuje nam dwa, 8-terabajtowe dyski od Seagate. Jednym z nich jest konsumencki model ST8000DM002, drugim zaś ST8000NM0055 klasy korporacyjnej z podmarki Exos. Co ciekawe, w ciągu 6-letniego eksperymentu to nośniki klasy konsumenckiej okazały się lepsze pod kątem długości życia. Różnica nie jest jednak znacząca, bowiem mówimy o dysproporcji rzędu 1,4%. W zestawieniu 12-terabajtowych dysków wzięły udział modele Exos X14 (ST12000NM0008) i Exos X16 (ST12000NM001G) od Seagate oraz HUH721212ALN604 marki HGST.
Warto zauważyć, że w tym przypadku okres zbierania danych jest znacznie krótszy, a powód stanowi fakt, że im większą pojemnością charakteryzują się dyski, tym mniej czasu dostępne są w sprzedaży z uwagi na coraz nowsze technologie i rozwiązania. W ciągu 24 miesięcy ponownie wygrywa propozycja HGST. W ostatniej części doświadczenia, gdzie wykorzystano 14-terabajtowe nośniki widzimy sprzęt od Toshiby, WD oraz Seagate o oznaczeniach kolejno: MG07ACA14TA, WUH721414ALE6L4 oraz ST14000NM001G. Ponownie mamy do czynienia ze znacznie skróconym wykresem. W najdłuższym wspólnym okresie, po ponad roku widzimy dominację HGST. Dobrze radzi sobie także propozycja od Toshiby, zostawiając tym samym konstrukcję Seagate na samym końcu stawki.
Wygląda zatem na to, że dyski od HGST (obecnie Western Digital) cechują się najlepszą żywotnością. Należy jednak pamiętać, że nie tylko ten czynnik decyduje o końcowym wyborze konsumenta. Mają na to wpływ także inne parametry, jak chociażby wydajność, czy cena, która w przypadku rozwiązań od WD potrafi być znacznie wyższa od nośników Seagate. Należy również pamiętać, że modernizacja komputera przeciętnego użytkownika odbywa się stosunkowo często, a same dyski HDD odchodzą w coraz szybszym tempie na emeryturę (przynajmniej na rynku konsumenckim). Niemniej jednak tego typu porównanie może znacząco pomóc w wyborze odpowiedniego sprzętu osobom szukającym niezawodnego magazynu danych na spore ilości gigabajtów.
Zobacz także:
- 80-rdzeniowe CPU Ampere Altra przetestowane i oskalpowane
- Nowy flagowiec NVIDII z imponującą specyfikacją. Nawet 48 GB VRAM, 18176 rdzeni CUDA i 800 W
- Rdzeń chińskiej 21-tonowej rakiety leci w kierunku Ziemi i nikt nie wie, gdzie się rozbije
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak wypada żywotność dysków twardych najpopularniejszych marek? Backblaze odpowiada 10-letnim testem