Japonia i Holandia także banują eksport maszyn litograficznych do Chin. Gigant ma duży problem

Japonia i Holandia także banują eksport maszyn litograficznych do Chin. Gigant ma duży problem

Jak podała agencja Bloomberg, Japonia i Holandia wsparły USA w ograniczaniu Chinom dostępu do zaawansowanego sprzętu do produkcji półprzewodników. 

Trzy kraje osiągnęły porozumienie w piątek i Japonia oraz Holandia mają samodzielnie ogłosić swoje ustalenia z USA na temat ograniczeń zakresie sprzętu i narzędzi do produkcji półprzewodników, które nie będą mogły być eksportowane do Chin. 

Japonia i Holandia wsparły USA w ograniczaniu Chinom dostępu do zaawansowanego sprzętu do produkcji półprzewodników. 

Japonia i Holandia także banują banują esport maszyn litograficznych do Chin. Gigant ma duży problem

Bloomberg podaje, że Holandia rozszerzy ograniczenia eksportowe, które już obowiązują ASML, co według agencji oznacza zaostrzenie przepisów eksportowych wokół maszyn DEUV, które są wykorzystywane w najnowocześniejszych procesach produkcyjnych. Mówi się, że Japonia wprowadzi podobne ograniczenia eksportowe dla Nikona i Tokyo Electron, a Stany Zjednoczone już wprowadziły restrykcje na firmę Applied Materials. 

Umowa dotycząca ograniczeń eksportowych została zawarta, aby uspokoić amerykańskich producentów sprzętu do produkcji półprzewodników, którzy skarżyli się, że ich międzynarodowi konkurenci nie podlegają takim samym ograniczeniom eksportowym, jeśli chodzi o Chiny, jak oni. Pytanie brzmi, czy ograniczenia eksportowe będą przeszkadzać Chinom na dłuższą metę, czy też Państwo Środka pod presją opracuje własne, konkurencyjne narzędzia do produkcji półprzewodników.

Mówimy tu jednak o bardzo skomplikowanej i drogiej technologii. Dla przykładu, maszyny holenderskiego ASML mają rozmiar autobusu i kosztują średnio 150 milionów USD. Na pewno więc Chiny będą potrzebować sporo czasu, zanim opracują własne alternatywy, a rynek nie lubi próżni i w tym czasie spora część klientów produkujących dotychczas u Chińczyków może wybrać alternatywę w innym kraju. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Japonia i Holandia także banują eksport maszyn litograficznych do Chin. Gigant ma duży problem

 0