Japońska firma rzuca wyzwanie TSMC. Zamierza rozpocząć produkcję w 2 nm w 2025 roku

Japońska firma rzuca wyzwanie TSMC. Zamierza rozpocząć produkcję w 2 nm w 2025 roku

Japońskie i amerykańskie firmy nawiązały współpracę w celu rozpoczęcia 2 nm produkcji półprzewodników w ciągu najbliższych kilku lat. Mają one nadzieję konkurować z tajwańskim liderem, czyli TSMC. 

W tym tygodniu Atsuyoshi Koike, prezes japońskiego przedsiębiorstwa Rapidus, powiedział Nikkei Asia, że ​​firma planuje stworzenie prototypowej linii produkcyjnej 2 nm półprzewodników do pierwszej połowy 2025 roku. Jeśli plan się powiedzie, firma znajdzie się tuż za Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), który również chce uruchomić masową produkcję w 2 nm w 2025 roku.

​​Rapidus planuje stworzenie prototypowej linii produkcyjnej 2 nm półprzewodników do pierwszej połowy 2025 roku.

Rapidus i IBM ogłosiły w grudniu partnerstwo w celu dalszego rozwoju i produkcji półprzewodnikowej w 2 nm, którą IBM po raz pierwszy zaprezentował w 2021 r. Proces ten zapewniać ma 45-procentowy wzrost wydajności w stosunku do 7 nm litografii, dzięki umieszczeniu ponad 50 miliardów tranzystorów w chipie wielkości paznokcia. Może również zapewnić taką samą wydajność jak 7 nm przy zużyciu 75 procent mniej energii. Amerykański gigant technologiczny nie produkuje chipów we własnym zakresie. Zamiast tego licencjonuje swój design partnerom.

Koike powiedziało, że długoterminowym celem japońskiej firmy jest masowa produkcja w 2 nm pod koniec lat 20. XXI wieku. Plan jest częścią współpracy między japońskimi i amerykańskimi firmami, częściowo wspierany finansowo przez japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Poprzednie doniesienia mówiły, że firmy chcą stworzyć pierwsze japońskie odlewnie do produkcji w 2 nm między  2025 a 2027 rokiem podatkowym. Pierwsza fala półprzewodników prawdopodobnie przeznaczona byłaby do komputerów kwantowych, centrów danych, flagowych smartfonów i być może zastosowań wojskowych.

Flagowe smartfony są również głównym celem TSMC i jego 3 nm litografii N3, która weszła do pełnej produkcji tuż przed końcem ubiegłego roku. Zasadniczym klientem firmy w przypadku wczesnej implementacji N3 jest Apple, które będzie używało chipów w iPhone'ach 15 (premiera w drugiej połowie roku)

Tymczasem Intel chce zadebiutować ze swoim 20 Ångströmami (20A), czyli zasadniczo przemianowanymi 2 nm, w 2024 r., aby dogonić TSMC. Pierwszymi klientami giganta z Santa Clara na ten proces będą Amazon i Qualcomm, producent chipów Snapdragon.

Samsung, czyli drugi co do wielkości producent chipów za TSMC, rozpoczął produkcję 3 nm chipów w czerwcu i szykuje ulepszony wariant na 2024 rok. Podobnie jak jego tajwański rywal, koreańska firma chce rozpocząć masową produkcję w 2 nm w 2025 roku. W październiku Samsung ujawnił harmonogram zakładający start produkcji w 1,4 nm do 2027 r.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Japońska firma rzuca wyzwanie TSMC. Zamierza rozpocząć produkcję w 2 nm w 2025 roku

 0