Jednak Ampere i GeForce GTX 2080/2070? Nowe przecieki w temacie nazw [akt.]

Jednak Ampere i GeForce GTX 2080/2070? Nowe przecieki w temacie nazw [akt.]

Nagły zwrot w temacie nazewnictwa nadchodzących kart graficznych NVIDII. Z ostatnich przecieków wnioskować można było, że nowa seria GPU Zielonych nazywać będzie się Turing, a same karty graficzne otrzymają schemat nazewnictwa GeForce GTX 11xx , natomiast certyfikacja ECC (Eurasian Economic Commission), która właśnie wyciekła do sieci, zdaje się sugerować zgoła inny scenariusz. Jeden z partnerów NVIDII, mało znana na naszym rynku chińska firma Manli Technologies, zarejestrowała bowiem nazwy GeForce GTX 2070 i GeForce GTX 2080, jak również układy graficzne GA104 oraz GA104-400, które zdają się sugerować, że twórcy GeForce’ów zdecydowali się jednak na nazwę kodową Ampere, nawiązującą oczywiście do francuskiego fizyka i matematyka, zajmującego się m.in. badaniem zjawiska elektromagnetyzmu.

Mało znana na naszym rynku chińska firma Manli Technologies, zarejestrowała nazwy GeForce GTX 2070 i GeForce GTX 2080, jak również układy graficzne GA104 oraz GA104-400.

Jednak Ampere i GeForce GTX 20802070 Nowe przecieki w temacie nazw

Strona, na której pojawiły się stosowne certyfikacje, szybko została zaktualizowana i oczywiście nazwy te zostały z niej usunięte, co zdaje się tylko potwierdzać wiarygodność tego przecieku. Oczywiście w sieci nic nie ginie i możecie zapoznać się ze screenshotami, które zawierają wspomniane dane. Do tej pory dużo było spekulacji na temat nazewnictwa, na jakie zdecyduje się NVIDIA i choć padały tu oba warianty, to jednak w ostatnim czasie zdecydowanie częściej można było usłyszeć o GPU Turing i kartach GTX 1180 i GTX 1170 (ten schemat zasugerował nawet pracownik Lenovo pod koniec czerwca). NVIDIA sama zdawała się nawet sugerować wybór nazwy Turing, kiedy pod koniec czerwca złożyła życzenia urodzinowe Alanowi Turingowi za pośrednictwem Twittera, ale najwyraźniej stanowić mogło to jedynie blef. Oczywiście nie ma tu 100% pewności, ponieważ NVIDIA może zaskoczyć wszystkich i w ostatniej chwili zmienić zdanie, ale przeciek z EEC zdaje się być najbardziej wiarygodny z dotychczasowych.  

Jednak Ampere i GeForce GTX 20802070 Nowe przecieki w temacie nazw

Warto przy tym pamiętać, że choć nazwa GA104-400 bez wątpienia należy do kolejnej generacji GPU od NVIDII, które trafi do nadchodzących kart graficznych (prawdopodobnie GeForce’a GTX 2080), to sam wpis nie zawiera niepodważalnego dowodu na to, że będzie to Ampere. Sugeruje to jedynie, że nazwa kodowa tych układów zaczyna się od litery „A”. Dopóki więc nie otrzymamy zdjęcia samego GPU lub też oficjalnego potwierdzenia ze strony producenta, trudno będzie mówić o faktach. Przypominamy jednak, że Ampere jako nazwa kodowa po raz pierwszy padła już w listopadzie zeszłego roku, kiedy poinformował o niej niemiecki portal Heise.de, który przeważnie dostarcza wiarygodne informacje. W ostatnich tygodniach robi się coraz goręcej w temacie nowej generacji grafik od NVIDII, a choćby dziś otrzymaliśmy zdjęcie laminatu nowego flagowego GeForce’a. Oficjalna prezentacja nowych kart spodziewana jest zaś 20 sierpnia.

Aktualizacja:

Firma Manli skontaktowała się z nami w kwestii przedstawionych w przecieku informacji, twierdząc, że rejestracja w ECC nie została przeprowadzona przez nich i badają, kto dokonał jej w ich imieniu. Producent sugeruje, że to zwykły fake news, ale z drugiej strony trudno spodziewać było się innej reakcji, jeśli jest to zwykła gafa. Tym bardziej, że NVIDIA na pewno nie była zadowolona z takiego obrotu sprawy. Tym bardziej, że wszystkie rejestracje w Eurasian Economic Commission są weryfikowane. Niemniej jednak, lepiej podchodzić do tych danych z odpowiednią rezerwą, jak zwykle, kiedy mamy do czynienia z niepotwierdzonymi informacjami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jednak Ampere i GeForce GTX 2080/2070? Nowe przecieki w temacie nazw [akt.]

 0