Jeśli ceny Comet Lake są prawdziwe, to Intel oszalał i nie ma szans z AMD

Jeśli ceny Comet Lake są prawdziwe, to Intel oszalał i nie ma szans z AMD

W sieci pojawiły się ceny procesorów Intel Comet Lake, choć oczywiście mogą to być jedynie strony przygotowane na premierę, z wpisanymi wartościami, które nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości. Mamy nadzieję, że faktycznie wartości te są wyssane z palca, bo inaczej Intel całkowicie straci na konkurencyjności. Jeśli ceny te naprawdę reprezentują zamiary Intela, układy Comet Lake nie mają szans w porównaniu z procesorami Ryzen AMD, które dominują obecnie w zestawieniach najlepszych procesorów do gier. Ceny 10. generacji Intela zostały zauważone w słowackim sklepie IT. Na liście znajduje się 12 procesorów, z których siedem to procesory Core od i3 10100 do i5 10600. Pozostałe procesory to modele Pentium i Celeron na gnieździe LGA 1200. Brakuje jednak wysokiej klasy modeli Core i7 i Core i9, które oferować będą do 10 rdzeni i 20 wątków.

Mamy nadzieję, że ten wyciek jest błędem, inaczej Comet Lake już teraz nie ma żadnych szans.

Intel Core i5 10600 kosztuje 279 €. Cena tego procesora Comet Lake jest odrobinę wyższa niż Coffee Lake Core i5 9600, który kosztuje w tym samym miejscu 272 €. Patrząc na parametry, nie jest tragicznie, biorąc pod uwagę, że HyperThreading jest obecne w serii Core i5, podwajając ilość dostępnych wątków i poprawiając wydajność wielowątkową. Jednak Intel nie jest sam na rynku. Intel walczy z procesorami Ryzen 3. generacji na architekturze Zen 2. Zapowiadane procesory Zen 3 od AMD, wstępnie nazywane Ryzen 4000, pojawią się już w tym roku, a układy Intel Comet Lake będą musiały konkurować przeciwko najnowszym procesorom 7 nm +.  Ryzen 5 3600 kosztuje około 165 € i jeśli te wczesne ceny są prawdziwe, AMD  zdominuje Intela pod względem możliwości do ceny. Chociaż Intel (prawdopodobnie) utrzyma wiodącą pozycję w wydajności w grach, ponieważ jego wydajność jednordzeniowa w przeszłości pomogła mu zachować tę pozycję, raczej tym razem to nie wystarczy do zjednania sobie klientów. I nawet ta lekka przewaga w świecie gier zostanie poddana próbie, przez zapowiadane zwiększenie IPC nadchodzących układów Ryzen 4000. Póki co jednak to tylko spekulacje.

Wprowadzenie HyperThreading w całej ofercie procesorów Comet Lake jest oczywistą reakcją na konkurencję ze strony AMD i spodziewaliśmy się również sporych działań obniżających ceny. Nie tylko z powodu ostatnich plotek o obniżkach cen Intela na rynku konsumenckim. Intel w końcu już podjął takie działania. High-endowe układy Cascade Lake mogły nawiązać rywalizację z procesorami AMD Threadripper dzięki ogromnej obniżce cen. Intel wykonał właściwy i właściwie jedyny możliwy ruch, obniżając ceny swoich najdroższych procesorów do komputerów stacjonarnych o połowę. Dlatego mamy nadzieję, że ten wyciek jest pomyłką, albo świadomym działaniem mającym wzbudzić zainteresowanie, co czasami robią detaliści. W przeciwnym razie Intel Comet Lake, prawie na pewno, nie będzie miał szans już w dniu premiery.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jeśli ceny Comet Lake są prawdziwe, to Intel oszalał i nie ma szans z AMD

 0