John McAfee może otrzymać do 100 lat więzienia za "pump & dump" w kryptowalutach i pranie pieniędzy

John McAfee może otrzymać do 100 lat więzienia za "pump & dump" w kryptowalutach i pranie pieniędzy

John McAfee znowu ma kłopoty. Prokuratorzy federalni oskarżyli go i jego współpracownika o oszustwa związane z papierami wartościowymi, pranie brudnych pieniędzy oraz stosowanie oszustwa typu pump and dump w kryptowalutach. W świecie kryptowalut, szczególnie wśród nisko kapitalizowanych tokenów, pump and dump polega na dynamicznym i skoordynowanym podbijaniu ceny danego instrumentu poprzez jego nabywanie i "pompowanie" notowań, wyłącznie po to, aby w konkretnym momencie uruchomić zlecenia sprzedaży po znacznie wyższych cenach niż początkowa cena zakupu, jednocześnie zostawiając zmanipulowanych uczestników rynku, którzy chcieli skorzystać ze wzrostów z dużą stratą. Prokuratura oskarżyła Johna Davida McAfee i Jimmy'ego Gale'a Watsona Jr również o przestępstwa związane z wymuszaniem haraczy. Jeśli zostaną skazani za wszystkie zarzuty, dwójce grozi do 100 lat więzienia.

John McAfee, znana i dość barwna postać w świecie IT, może zostać skazany na łącznie 100 lat za oszustwa finansowe, związane m.in. z kryptowalutami.

Zgodnie z dokumentami sądowymi, od grudnia 2017 r. do października 2018 r. McAfee i jego doradca Watson rzekomo zachęcali obserwujących na Twitterze do inwestowania w różne kryptowaluty, w tym Verge, Reddcoin, Dogecoin i inne. Obaj sprzedali następnie swoje akcje, gdy ceny wzrosły, co przyniosło im prawie 2 miliony dolarów zysku, pozbawili również inwestorów ponad 13 milionów dolarów. "Jak przypuszczano, McAfee i Watson wykorzystali media społecznościowe do przeprowadzenia typowego planu "pump and dump", który przyniósł im prawie dwa miliony dolarów - powiedział zastępca dyrektora FBI William Sweeney w komunikacie prasowym.

"McAfee, Watson i inni członkowie zespołu kryptowalutowego McAfee rzekomo zgarnęli ponad 13 milionów dolarów od inwestorów, którzy byli ofiarami złodziejskich planów" - dodała Audrey Strauss prokurator z Manhattanu. McAfee i Watson stoją w obliczu siedmiu zarzutów, za które grozi kara od pięciu do 20 lat więzienia. Obejmuje to oszustwa bankowe, spisek mający na celu popełnienie oszustw związanych z towarami i papierami wartościowymi oraz spisek mający na celu pranie pieniędzy. Obaj mogą również zostać zmuszeni do zapłacenia rekompensaty. McAfee przez większość 2019 i 2020 roku uciekał przed władzami USA, uchylając się od oskarżenia o unikanie płacenia podatków. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: John McAfee może otrzymać do 100 lat więzienia za "pump & dump" w kryptowalutach i pranie pieniędzy

 0