Kanały Linus Tech Tips zhakowane. Od teraz promują Teslę, kryptowaluty i niebezpieczny kod QR

Kanały Linus Tech Tips zhakowane. Od teraz promują Teslę, kryptowaluty i niebezpieczny kod QR

Niecałe trzy godziny temu doszło do ewidentnego włamania na kanały Youtube znanego twórcy Linusa Sebastiana, który kilka lat temu założył firmę Linus Media Group, zajmującą się tworzeniem treści w serwisach internetowych. Wygląda na to, że nie ostał się ani Techquickie, ani TechLinked, ani też główny kanał Linus Tech Tips.

Linus Media Group to firma składająca się z wielu entuzjastów sprzętu komputerowego i ogólnie pojętych terminów zahaczających o technologię. Linus Sebastian, czyli główny twórca tego kanału, przeszedł długą i wyboistą drogę żeby być tam, gdzie aktualnie się znajduje. Nie wiemy zatem w jaki sposób doszło do włamania, ale cyberprzestępca zmienił nazwę kanału LTT na @tesla-ltt w przypadku LTT oraz po prostu Tesla, w przypadku Techquickie i TechLinked. Dlaczego?

LinusTechTips zhakowany. Nie działają kanały LTT, TechLinked ani Techquickie

Linus Tech Tips Stream

Włamywacz aktualnie prowadzi stream, w którym Elon Musk wypowiada się na temat kryzysu energetycznego i kryptowalut, ale pod tym kryje się coś jeszcze gorszego. Otóż cyberprzestępca wykorzystuje wizerunek Elona (wygląda jak stworzony w DeepFake) do promowania kryptowalut i przede wszystkim umieścił na streamie Tweeta z kodem QR, prowadzącym zapewne do zainfekowania źródłowego urządzenia. Nie mieliśmy zamiaru sprawdzać, co tak naprawdę kryję się za tym kodem i wam też nie radzimy.

Właściciel kanału, Linus Sebastian, oczywiście wie już o tym problemie - czym zresztą zdążył podzielić się już z fanami na Twitterze (o ironio). Nie wiemy, jakie skutki będzie miało to włamanie, ale nie wygląda na to, żeby jakiekolwiek treści zostały z kanału usunięte. Widać ewidentne intencje włamywacza, który zdecydowanie przygotował się do całej tej akcji. Stworzył wideo z wykorzystaniem wizerunku Elona Muska, zmienił logo LTT, podmienił kluczowe informacje wraz z nazwą kanału i przygotował wspomniany wcześniej kod QR. Miejmy nadzieję, że sytuacja szybko zostanie rozwiązana i jeszcze raz przestrzegamy przed skanowaniem aktualnie wyświetlanego kodu QR na kanale.

[Aktualizacja 23.03.2023 - 15:50]

Wygląda na to, że Youtube po trzech godzinach od pierwszego wykrycia sięgnął po ostateczne środki zapobiegawcze. Kanały LinusTechTips, TechQuickie i TechLinked nie są aktualnie widoczne.

[Aktualizacja 24.03.2023]

Kanały Linus Media Group zostały przywrócone. Film opowiadający o całym tym zamieszaniu pojawił się na głównym kanale LinusTechTips.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kanały Linus Tech Tips zhakowane. Od teraz promują Teslę, kryptowaluty i niebezpieczny kod QR

 0