Karty AMD Radeon otrzymają znaczący wzrost wydajności w OpenGL, dzięki sterownikom Windows 11 22H2

Karty AMD Radeon otrzymają znaczący wzrost wydajności w OpenGL, dzięki sterownikom Windows 11 22H2

Wygląd na to, że AMD szykuje się do przyspieszenia swoich GPU w aplikacjach, wykorzystujących OpenGL, za pomocą nadchodzących sterowników. W zeszłym miesiącu przedsiębiorstwo wydało aktualizację, dzięki której karty Radeon zyskały do 30% wydajności w tytułach, obsługujących DirectX 11. Tym razem czerwoni skupią się na API OpenGL, gdzie różnice na korzyść Radeonów mają być jeszcze większe.

W zeszły miesiącu otrzymaliśmy sterowniki AMD, które skupiały się na wydajności kart Radeon w aplikacjach, wykorzystujących DirectX 11. Nowe oprogramowanie przyniosło do 30% wyższą wydajność w poszczególnych tytułach. Wygląda na to, że teraz AMD skupi się na API OpenGL i wraz z aktualizacją Windows 11 22H2, Radeony otrzymają jeszcze większy wzrost osiągów. Wbrew pozorom zarówno DirectX 11, jak i OpenGL są nadal dość często wykorzystywane w szeregu aplikacji testowych oraz wielu starszych grach. Gdyby AMD porzuciło wspomniane technologie na rzecz nowych rozwiązań z pewnością takie posunięcie nie pozostałoby bez odpowiedzi ze strony użytkowników, którzy mogliby wówczas zwrócić swoją uwagę na konkurencyjne układy graficzne.

Aktualizacja sterowników OpenGL AMD dla kart graficznych Radeon przynosi nawet 55% wzrostu wydajności.

AMD Radeon OpenGL
AMD Radeon OpenGl

Wygląda na to, że również AMD zdaje sobie z tego doskonale sprawę, opracowując nowy sterownik dla Windowsa 11 w wersji 22H2. Jednemu z członków forum Guru3D udało się przetestować zmiany, płynące ze wspomnianego uaktualnienia. Benchmark Unigine Valley pokazuje aż 55-procentową wyższą wydajność OpenGL, który osiąga teraz bardzo zbliżone wyniki do DirectX 11.

W Unigine Superposition wzrost osiągów wynosi natomiast 34%. Oznacza to, że w tym teście, przy wykorzystaniu OpenGL, karta Radeon jest około 20% wolniejsza niż przy użyciu DirectX 11. To wciąż całkiem sporo, jednak na poprzednich sterownikach widzieliśmy 52-procentową przepaść więc możemy mówić o niemałym usprawnieniu. Nie da się ukryć, że kroki podjęte przez AMD są zdecydowanie korzystne dla użytkowników aplikacji, opartych na OpenGL, którzy będą mogli cieszyć się znacznie lepszymi osiągami.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty AMD Radeon otrzymają znaczący wzrost wydajności w OpenGL, dzięki sterownikom Windows 11 22H2

 0