Karty graficzne GeForce RTX 40 mają być produkowane w 5 nm procesie TSMC. Co z Samsungiem?

Karty graficzne GeForce RTX 40 mają być produkowane w 5 nm procesie TSMC. Co z Samsungiem?

Jak donosi jeden z bardziej zaufanych branżowych informatorów, NVIDIA w przypadku swojej następnej generacji GPU sięgnie po 5 nm proces technologiczny TSMC, rezygnując tym samym z usług Samsunga, który produkuje układy Ampere. 

Kopite7kimi to informator, który poprawnie przewidział prawie całą ofertę NVIDIA w ramach architektury Ampere z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Od tego czasu praktycznie każdy wpis tego użytkownika Twittera jest skrupulatnie analizowany. Szczególnie jeśli dotyczy to kolejnych przecieków z obozu NVIDII. Ten potwierdza teraz plotki z lipca, kiedy Greymon55 (kolejny informator, choć lepiej znany z doniesień na temat AMD) ujawnił, że NVIDIA planuje wykorzystać technologię N5 od TSMC w swojej nowej gamingowej architekturze, znanej jako Ada Lovelace. Teraz obaj informatorzy zgadzają się, że układy Lovelace wytwarzane będą przez TSMC zamiast Samsunga. Tajwańskie przedsiębiorstwo jest obecnie niezwykle popularne i z jego usług korzystają niemal wszyscy najwięksi gracze, co budzi obawy o jego moce przerobowe. Mamy więc nadzieję, że nie wpłynie to negatywnie na dostępność kart z serii GeForce RTX 40, a tym samym ich ceny. 

NVIDIA podobno planuje wykorzystać technologię N5 od TSMC w swojej nowej gamingowej architekturze, znanej jako Ada Lovelace.

Ten sam informator ujawnił, że procesory graficzne Lovelace zadebiutują w rzeczywistości nieco wcześniej, niż dotąd oczekiwano, chociaż nie podał żadnych konkretnych dat premiery (spodziewamy się ich jednak dopiero pod koniec przyszłego roku). NVIDIA może chcieć zachować 2-letnią kadencję nowych GPU dla graczy, co wskazywałoby na debiut w okolicach września 2022 roku.

Zdaje się, że w przeciwieństwie do AMD, NVIDIA nie planuje w swojej nadchodzącej serii używać wielochipowych modułów/chipletów. Zamiast tego Zieloni zachowają monolityczną budowę Lovelace, przynajmniej w przypadku flagowego procesora graficznego znanego jako AD102. Jak dotąd nie otrzymaliśmy zbyt wielu informacji na temat innych GPU Lovelace, takich jak AD104 lub AD106.

W plotkach przewija się wstępna specyfikacja GPU NVIDIA AD102, wskazująca na obecność 18432 rdzeni CUDA i wydajność prawie dwukrotnie wyższą niż GA102. AD102 byłby dużym układem o powierzchni aż 600 mm², zużywającym 400-450 W przy użyciu mniejszego i bardziej efektywnego procesu technologicznego.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty graficzne GeForce RTX 40 mają być produkowane w 5 nm procesie TSMC. Co z Samsungiem?

 0