Karty graficzne GeForce RTX 50 otrzymać mają pamięci GDDR7. Nowe przecieki

Karty graficzne GeForce RTX 50 otrzymać mają pamięci GDDR7. Nowe przecieki

Chiński serwis technologiczny MyDrivers twierdzi, że następna generacja kart graficznych NVIDII otrzyma pamięci GDDR7. Z jego źródeł wynika też, że te grafiki z serii GeForce RTX 50 będą pierwszymi, które otrzymają nowe moduły pamięci graficznej. 

Konsumenckie karty graficzne obecnej generacji w ramach pamięci VRAM wykorzystują kości GDDR6 lub GDDR6X. Dążenie do wyższej wydajności i lepszej jakości grafiki w wyższych rozdzielczościach oznacza, że ​​przepustowość zapewniana przez tę technologię pamięci zaczyna osiągać swoje granice. Sytuacji nie poprawiają producenci kart graficznych zmniejszający szerokość magistrali pamięci z generacji na generację, aby obniżyć koszty.

Chiński serwis technologiczny MyDrivers twierdzi, że następna generacja kart graficznych NVIDII otrzyma pamięci GDDR7.

Karty graficzne GeForce RTX 50 otrzymać mają pamięci GDDR7. Nowe przecieki

Standard GDDR6 pojawił się w 2018 roku z obietnicą podwojenia wydajności GDDR5 i rzeczywiście zadebiutował z szybkością 14 Gb/s, a kolejne usprawnienia tego standardu sprawiły, że obecnie osiąga nawet 24 Gb/s. Celem GDDR7 również jest „podwojenie” przepustowości w stosunku do obecnie stosowanej technologii i już na starcie otrzymać mamy moduły o osiągające 36 Gb/s.

Aby dobrze zobrazować o jakich wartościach tu mowa, karta graficzna wyposażona w VRAM GDDR7 o szybkości 36 Gb/s z 384-bitową magistralą zapewniłaby przepustowość 1,70 TB/s. Obecny flagowiec NVIDII, GeForce RTX 4090, ma kości GDDR6X o szybkości 21 Gb/s obsługiwane przez 384-bitową magistralę, co zapewnia przepustowość 1,05 TB/s. Karty graficzne nowej generacji z VRAM GDDR7 podłączonymi do 256-bitowej magistrali osiągnęłyby przepustowość około 1,15 TB/s. Idąc dalej, przepustowość około 575 GB/s byłaby dostępna w modelach ze 128-bitowymi magistralami pamięci.

MyDrivers, pisząc o kartach z serii RTX 50 wykorzystujących GDDR7, podkreśla, że ​​nie opublikowano jeszcze żadnego powiązanego standardu JEDEC. GDDR7 jest nadal oficjalnie w fazie rozwoju, ale Samsung ogłosił prace nad nim pod koniec zeszłego roku, a Cadence ogłosiło w zeszłym tygodniu pierwsze rozwiązanie weryfikacyjne dla pamięci GDDR7, więc na pewno zbliżamy się do premiery tej technologii. 

Nie spodziewamy się jednak debiutu serii GeForce RTX 50 przed drugą połową 2024 r., a kart graficznych AMD opartych na architekturze RDNA 4 należy oczekiwać w podobnych ramach czasowych. Tak więc na pierwsze konsumenckie grafiki z GDDR7 na pokładzie jeszcze trochę poczekamy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty graficzne GeForce RTX 50 otrzymać mają pamięci GDDR7. Nowe przecieki

 0