Karty graficzne Intel Xe DG1 w sprzedaży jeszcze w tym roku. DG2 jest w trakcie weryfikacji

Karty graficzne Intel Xe DG1 w sprzedaży jeszcze w tym roku. DG2 jest w trakcie weryfikacji

Bob Swan potwierdził w ostatnim raporcie finansowym Intela, że rozwój układów graficznych Xe przebiega dobrze. Ich energooszczędna, budżetowa opcja, o nazwie kodowej DG1, trafi wkrótce sprzedaży i będzie dostępna na rynku już w okresie świątecznym. DG1 to długo oczekiwana dedykowana karta graficzna firmy Intel m.in. do urządzeń mobilnych. Układ znany jest powszechnie jako Iris Xe Max i był reklamowany jako element procesorów 11. generacji Core Tiger Lake, również wyposażonych w zintegrowaną grafikę Xe. Dopiero w tym miesiącu pierwsi producenci notebooków oficjalnie potwierdzili, że pracują nad laptopami wyposażonymi w Iris Xe Max, a Intel poinformował, że rozpoczęto już wysyłkę układów do producentów OEM.

Nie wiadomo kiedy DG2 trafi do sprzedaży, ale z pewnością będzie to po premierze Arctic Sound (Xe-HP).

Niezależnie od nazwy, czy to DG1,  DG1 SDV (produkt dla programistów), Iris Xe Max czy Iris Xe Graphics, mamy tutaj ten sam procesor graficzny 96 EU zbudowany w oparciu o 10nm proces Intel SuperFin. Zintegrowana wersja ma maksymalny zegar boost 1,35 GHz i jest sparowana z 3 GB pamięci VRAM. Oczekuje się, że wersja zewnętrzna będzie miała wyższe taktowanie,do 1,5 GHz i pojemność pamięci sięgającą 6 GB. Swan skomentował, że DG1 "będzie w systemach od wielu producentów OEM w czwartym kwartale", co sugeruje, że karta może być dostępna tylko w gotowych zestawach. CEO Intela również po raz pierwszy oficjalnie skomentował układ DG2, opisując go jako produkt graficzny wysokiej wydajności. Według wcześniejszych nieoficjalnych doniesień i wycieków, modele DG2 mogą mieć od 128 do 512 EU.

Intel potwierdził również, że DG2 został uruchomiony, a pierwsze partie krzemu są w laboratoriach Intela poddawane ocenie. DG2 nie jest następcą DG1, czyli nie wykorzystuje architektury Xe-LP, ale Xe-HPG i jest przeznaczony do gier. Produkty Xe-HPG będą produkowane w firmie zewnętrznej i podobno mają trafić do TSMC i wykorzystywać proces 6nm. Póki co nie wiadomo, w który segment rynku celuje DG2 - czy będzie to najwyższa wydajność, czy też będą to popularne średniaki. Układy te powinny trafić na rynek dopiero po premierze Arctic Sound (Xe-HP).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty graficzne Intel Xe DG1 w sprzedaży jeszcze w tym roku. DG2 jest w trakcie weryfikacji

 0